Denník N

Bloger s miliónom odberateľov: Je groteskné, ako sa z Ruska snažia urobiť karikatúru ZSSR

Alexandr Gorbunov vystúpil v Prahe na podujatí Unlock 2019. Foto - Unlock
Alexandr Gorbunov vystúpil v Prahe na podujatí Unlock 2019. Foto – Unlock

Verím, že raz sa Rusko stane demokratickou krajinou. Tiež sme európskym národom a historický vývoj je nezvratný, vraví známy ruský bloger s prezývkou Stalingulag.

Na Twitteri ho sleduje viac ako milión ľudí. Alexandr Gorbunov pod prezývkou Stalingulag kriticky komentuje dianie v Rusku a patrí k najznámejším blogerom v krajine. V rozhovore pre český Deník N okrem iného vysvetlil, prečo v Prahe na ulici uvidíte viac vozičkárov ako v Moskve.

Nedávno vás ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj označil za najdôležitejšieho politického komentátora v Rusku. Cítite sa tak?

Je príjemné vedieť, že ma Alexej číta. Čo povedal, sa však ani tak nevzťahuje na mňa osobne alebo na moje publicistické zásluhy a schopnosti. Je to skôr celková diagnóza ruskej publicistiky, pretože je jej veľmi málo. A tá, čo existuje, neformuluje myšlienky pre široký okruh čitateľov. Vo väčšine článkov si riešia hlavne spory medzi sebou. Nevidno u nich dialóg so širším ruským publikom.

Píšu o témach, ktoré zaujímajú len ich?

Áno, píšu o témach, ktoré zaujímajú predovšetkým ich samotných a ľudí, ktorí sledujú politiku veľmi podrobne. Insideri si tam medzi sebou vybavujú účty. Človek, ktorý žije ďaleko od Moskvy, má veľa problémov a ledva vyjde s peniazmi, nikdy nebude riešiť, kto komu dal „like“ alebo čí príspevok zdieľal.

Čitatelia mi píšu, že v mojich príspevkoch vidia témy, ktoré nenájdu v televízii a novinách, a že píšem prostým jazykom, ktorým oni hovoria. Keby ruskí novinári napĺňali potreby ľudí, Stalingulag by bol len ťažko taký populárny.

Ako vznikla prezývka Stalingulag?

Od istej chvíle chce Rusko a ľudia, čo ho riadia, napodobňovať príslušníkov NKVD (predchodcu tajnej služby KGB – pozn. red.), ktorí neohrozene chránia bezpečnosť štátu a plnia rozkazy. Páči sa im predobraz zloducha, ktorý využívajú na domácej i medzinárodnej scéne. Chcú, aby sa ich ľudia báli.

V skutočnosti sú to však jednoducho obchodníci, ktorí tento obraz využívajú na to, aby zarobili peniaze. Nedávno u plukovníkov FSB našli doma 12 miliárd rubľov v hotovosti (približne 163 miliónov eur – pozn. red.). Je absurdné a groteskné, ako sa snažia z Ruska urobiť karikatúru Sovietskeho zväzu. Stalingulag je potom karikatúra tejto reality.

Stalingulagov účet na Twitteri.

Ako ste s tým začali? Jednoducho ste si založili účet na Twitteri?

Mal som osobný účet na Twitteri, ktorý som potom časom premenoval na Stalingulag. Nebol to žiadny projekt, nič som neplánoval. Zdalo sa mi to ako dobrý vtip, pretože keď človek vidí profilovú fotku so Stalinom a meno Stalingulag, čaká, že tam bude niečo pekné o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie