Denník N

Martin Bútora o veľkých českých protestoch: Babiš čelí sile, ktorá sa nedá ignorovať

Martin Bútora. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Martin Bútora. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

V Prahe na Václavskom námestí protestovalo proti českému premiérovi takmer 120-tisíc ľudí. „Myslím, že potenciál v Česku je obrovský. Len ho ešte úplne nevidno,“ hodnotí situáciu v Česku sociológ a Kiskov poradca Martin Bútora.

Slovenský sociológ Martin Bútora súhlasí, že Andrej Kiska mal šťastie, keď za jeho nástupkyňu zvolili Zuzanu Čaputovú. „Áno, bolo to riskantné,“ vraví Bútora v rozhovore pre český Deník N o rozhodnutí prezidenta Kisku znovu nekandidovať a voľbu Čaputovej označuje za veľké víťazstvo.

Protivládne protesty v Česku sú podľa neho také masívne preto, lebo situácia okolo premiéra Babiša sa začína dotýkať každodenného života občanov aj ich dôstojnosti. „U nás je dnes iniciatíva Za slušné Slovensko, u vás akoby sa rodilo niečo ako Za dôstojné Česko. A to je veľmi široká kategória, do ktorej sa toho veľa zmestí, dá sa na tom stavať,“ vraví.

Novinárka Lída Rakušanová k európskym voľbám v Českom rozhlase poznamenala: „Kto sa v postkomunistickej strednej Európe obáva, že by sa bez Európskej únie náš kontinent utápal v chaose nacionalistických vášní, musí v týchto dňoch obdivovať Slovensko. A kto v Českej republike verí v európsku integráciu ako záruku demokracie, slobody a prosperity v dnešnom globalizovanom svete, nemôže nevidieť, ako zásadne si Slovensko pomohlo, keď sa pred 26 rokmi zbavilo Česka.“ Čo mi k tomu poviete?

Slovensko nikdy nebolo najlepším žiakom v triede. Zažili sme veľa porážok, ale teraz ako by sa prejavoval mentálny kód, ktorý už má za sebou nejaké historické strety a zážitky. Takže áno, mali sme Tisa a Slovenský štát, ale potom prišlo povstanie. Mali sme Mečiara s osemdesiatpercentnou popularitou, ale nakoniec sa ľudia prebudili a on prehral. Mali sme Kotlebu, ktorý vyhral župné voľby, ale potom sa ľudia dali dohromady a o päť rokov župné voľby nevyhral.

Keď porovnáte dnešné Česko a Slovensko, ste radi, že ste sa Česka ako krajina zbavili?

Nie som si úplne istý, či by sme mali byť radi. Predsa len by sme boli väčší a významnejší štát. Ten rozchod

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Andrej Kiska

Rozhovory

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie