Denník N

Smer už zažil rozkoly aj čistky – teraz sa čaká, čo nastane po návrate Fica

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vzbura v košickom Smere a nespokojnosť Banskobystričanov nie sú prvým sporom v 20-ročnej histórii strany. Fico si v roku 2006 poradil s krídlom Flašíka a nepoškodil ho ani odchod Hanzela v roku 2010. Teraz je to vážne, hovorí Maďarič, ktorý odišiel zo strany vlani.

„Dostali sme niekoľko silných úderov,“ vravel v decembri Robert Fico na straníckom sneme. „Ak sme prežili to, čo sme prežili, chceme piatykrát za sebou vyhrať voľby a zostaviť vládu. Bude to vyžadovať veľa personálnych rozhodnutí, odvahu povedať si, čo ďalej, kde sme urobili chyby, ako naložiť s potenciálom, aby sme pôsobili ako jasná alternatíva pre voliča. Je to reálne. Máme naďalej šancu zakotviť sociálnu demokraciu na dlhé roky v spoločnosti.“

Situáciu v Smere teraz už druhý týždeň pozoruje zo zahraničia. Straníkom, ktorí mu píšu nespokojné listy požadujúce aj to, aby ho nahradil premiér Peter Pellegrini, sa od porážky v eurovoľbách neozval. Zrejme nik v strane netuší, aké personálne rozhodnutia stranu čakajú a či sa členovia strany zídu na mimoriadnom sneme, ako to požaduje šesť z ôsmich straníckych organizácií.

„Je to na pomery Smeru veľmi neobvyklá situácia,“ komentoval dianie minulý týždeň podpredseda

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Smer

Teraz najčítanejšie