Denník N

Babiš – podnikateľ, ktorému sa celkom darí vlastniť štát

Zaplnené Václavské námestie. Foto - Deník N/Ludvík Hradilek
Zaplnené Václavské námestie. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek

Českí sociálni demokrati sú na tom v koalícii s Babišom podobne, či ešte horšie, ako na Slovensku Most-Híd.

Český premiér Andrej Babiš je priamo stelesnením konfliktu záujmov. Ekonomické aktivity jedného z najbohatších českých podnikateľov sú také rozsiahle a rôznorodé, že je jednoduchšie hľadať prípady, keď u neho konflikt záujmov nenastáva alebo o ňom aspoň nevieme. Tento stav sa navyše netýka iba Česka, ale aj iných krajín vrátane Slovenska.

Ako premiér, predseda a majiteľ vládnej strany ANO Babiš neustále a v mnohých rovinách rozhoduje alebo má možnosť ovplyvniť rozhodovanie štátu, verejnej správy a parlamentu vo veciach týkajúcich sa podnikania firiem, ktoré vlastní. Prípadne firiem, ktorých bezprostredného riadenia sa síce formálne vzdal (zveril ho svojim blízkym a podriadeným), ale ich zisk nakoniec aj tak končí u neho.

Inak povedané, rozhodnutia Babiša premiéra priamo i nepriamo rozhodujú o tom, ako bude rásť zisk a majetok Babiša podnikateľa. Hrozí preto, že sa Babiš politik nebude rozhodovať podľa toho, čo je vo verejnom záujme, ale podľa toho, čo je dobré pre Babiša miliardára a oligarchu.

Lepšie by sa konflikt záujmov azda ani nedal definovať. Audit Európskej komisie, ktorý v predbežnej forme dorazil do Prahy minulý týždeň, nepovedal nič nové. Len potvrdil to, čo vedel každý, kto nežil s klapkami na očiach. Vrátane Babišových koaličných partnerov.

V množstve prípadov vidíme i to, že nejde len o teoretickú hrozbu. Rozhodnutia českej vlády,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Teraz najčítanejšie