Denník N

Nenechajte Čínu exportovať jej internet do zvyšku sveta

Námestie nebeského pokoja 4. júna 1989 po potlačení protestov. Foto – TASR/AP
Námestie nebeského pokoja 4. júna 1989 po potlačení protestov. Foto – TASR/AP

Tridsiate výročie udalostí na Námestí nebeského pokoja je pripomienkou toho, ako tvrdo pekinská vláda robí na tom, aby kontrolovala všetky informácie.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Pri príležitosti tridsiateho výročia masakru, ktorým čínska vláda potlačila študentské protesty na Námestí nebeského pokoja, je vhodné pozrieť sa na rozsah toho, ako sa Peking snaží dvom rozdielnym publikám prezentovať dva rozdielne mýty. Čínska vláda chce, aby tamojšie obyvateľstvo verilo tomu, že sa masaker nikdy nestal, a od zvyšku sveta chce, aby veril, že si o to študenti koledovali.

Všetko zablokujte

V zahraničí to vyzerá asi tak, ako to minulý víkend predviedol čínsky minister obrany Wej Feng-che. Ten na tlačovej konferencii v Singapure povedal, že zhromaždenie študentov bolo akousi výtržnosťou, „politickým zmätkom, ktorý ústredná vláda potrebovala potlačiť“. V samotnej Číne sa vláda snaží, ako môže, cenzurovať informácie a diskusiu o zásahu úplne. Koncom minulého roka začala vláda záťah na používateľov Twitteru, ktorí sa na sociálnej sieti vyslovili k vláde kriticky. Jednému bývalému lídrovi študentských protestov z roku 1989 nedovolili cestovať do Hongkongu, kde mal vystúpiť na pripomienke udalosti z Pekingu.

Victor Mair, profesor čínštiny na Pensylvánskej univerzite mi povedal, že mnohým jeho bývalým študentom z Číny zablokovali v posledných dňoch ich súkromné siete. Takzvané VPN využívajú občania autoritatívnych štátov na to, aby obišli štátnu cenzúru internetu. „Som si istý, že to má súvis s výročím,“ povedal mi, hoci oficiálne čínska vláda vyhlásila, že ide o odvetu za nové americké clá. „V tomto čase roka čínska vláda pravidelne šalie.“

Ako nedávno napísala novinárka Louisa Lim, komunistická strana Číny vedie vojnu proti akejkoľvek zmienke o Tchien-an-men. Táto epizóda bola z oficiálnych dejín vymazaná a internetové stránky, ktoré ju dokumentujú, sú v Číne blokované.
Tak toto robia diktatúry. Sovietsky zväz mazal zmienky o svojich nepohodlných predstaviteľoch z oficiálnych encyklopédií. Aj jedno egyptské múzeum pripomínajúce vojnu z roku 1973, ktorú vyhral Izrael, ju dodnes prezentuje ako víťazstvo Káhiry.

Môžu o vás vedieť všetko

To, čo robí čínsku hrozbu zvlášť nebezpečnou, je však najmä fakt, že Číňania

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie