Denník N

Prečo sú Slováci (takmer) najchudobnejší v Únii

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Príjmy domácností rýchlo rastú, zamestnanosť je rekordne vysoká. A predsa Slováci patria k najchudobnejším. To málo peňazí, ktoré máme, uviazlo v nehnuteľnostiach a na účtoch v bankách. Liek? Finančná gramotnosť a podpora investovania od štátu.

Keď Európska centrálna banka v máji zverejnila špeciálnu správu o financovaní domácností a ukázala priemerné úspory na obyvateľa, Slovensko sa umiestnilo v eurozóne na poslednom mieste. Slováci podľa nej majú v priemere nasporených len zhruba 13 700 eur.

Najchudobnejší boli aj napriek tomu, že to bolo o štvrtinu viac ako pred tromi rokmi. Priemer v eurozóne je podstatne vyšší – takmer 70-tisíc eur.

Celkový finančný majetok Slovákov, teda všetko to, čo majú na bankových účtoch, v penzijných schémach, vo fondoch a iných investíciách, je po Rumunsku druhý najmenší v Únii. Tieto dáta v máji zverejnil Eurostat.

V celej ekonomike tvoril finančný majetok domácností koncom roka 2017 len 83 percent hrubého domáceho produktu (HDP). To je mizivo málo oproti priemeru EÚ. V Únii je to 230 percent HDP.

Navyše, keď sa od finančného majetku Slovákov odčítajú úvery, sme na tom opäť najhoršie v celej Únii. Nič na tom nemení fakt, že aj na Slovensku finančný majetok pomerne rýchlo rastie. Bohatším Európanom však aj sám zarába, môžu bohatnúť rýchlejšie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Investovanie, úvery, poistenie

Teraz najčítanejšie