Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Trochu sa to podobá na Matoviča, ale nie je to Matovič, kto je to? Kiska

Foto - TASR
Foto – TASR

1. Kto sa musí báť Kisku. 2. Pellegriniho geopolitický masaker. 3. Kuciakovi vrahovia hrajú čudnú hru.

Leaseplan logo FlexiPlan – krátkodobá mobilita bez viazanosti. Nevlastnite! Jazdite. LeasePlan (inzercia)


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Kto sa musí báť Kisku

Budovanie strany Andreja Kisku trochu pripomína vznik OĽaNO. Aj Igor Matovič si šikovne vyberal zaujímavých ľudí, tak ako to teraz robí dosluhujúci prezident. Ani u Matoviča nebolo okrem nespokojnosti s korupciou vidno nejaký druhý plán, a zatiaľ ho nevidno ani u Kisku. Našťastie, Kiska nie je Matovič, preto je slušná šanca, že výsledok bude nakoniec oveľa lepší.

Prvá podmienka je splnená už tým, že Kiska nás ušetrí nevkusných výstupov na spôsob sypania injekčných striekačiek na hlavu poslanca Poliačika.

Ďalšou podmienkou, aby nám tu nevzniklo druhé OĽaNO, je vybudovanie skutočnej politickej strany s čo najširším členstvom a fungujúcimi štruktúrami v regiónoch. Prebiehajúca kampaň, počas ktorej nový projekt oslovuje masu podporovateľov, dáva tušiť, že taký je plán. Napokon, o veľkej členskej základni už hovoril aj sám Kiska.

Konzervatívec Kiska?

Matovič zdôrazňoval, že jeho zoskupenie je rovnako pre liberálov ako konzervatívcov, aby ho mohli voliť jedni aj druhí. Lenže jeho koncept akoby sa vyčerpal, veľmi to už nefunguje a konzervatívci z OĽaNO si práve hľadajú iné miesta. Čiastočne pre Matovičov štýl politiky a čiastočne preto, že sa lepšie cítia s inými konzervatívcami.

Aj Kiska sa snaží rozkročiť v strede. Ešte dlho bude pri ňom viac ako akékoľvek ideologické nálepkovanie dôležitejšie jeho meno, ale medzi doteraz potvrdenými i potenciálnymi menami mierne prevažujú umiernení konzervatívci.

K tomuto prúdu sa hlási napríklad Juraj Šeliga, ktorý zakladal iniciatívu Za slušné Slovensko. Kisku definoval tak, že nie je „fundamentalista ani extrémny liberál“, a to je odkaz všetkým stredopravým voličom, že tu sme, môžete nás voliť. Samotného Kisku antisystém radí do liberálnej sodomy-gomory, ale už ako prezident podporil referendum za rodinu.

Ak sa novej strane podarí získať Veroniku Remišovú a Janu Žitňanskú, konzervatívnejšie krídlo bude silné a výrazné.

Liberálny prúd a regióny

Skôr sem môže patriť primátor Hlohovca Miroslav Kollár, ktorý sa spomína ako ďalšia akvizícia. Nie je vylúčené, že u Kisku skončí aj čerstvý primátor Nitry Marek Hattas. Pri ňom tiež nemáme istotu, k akej ideológii má blízko, no z toho mála, čo vieme, to vyzerá na mestského liberála.

Ďalším komunálnym politikom je starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký.

Mimochodom, bohatým zastúpením ľudí z miest a obcí nová strana pripomína český STAN (skratka Starostové a nezávislí). Budúci predseda je z Popradu, Ledecký tiež zo Spiša, Kollár a Hattas zo západného Slovenska, Šeliga z Oravy. Samozrejme, nájdu sa aj Bratislavčania, ale celkovo to nepôsobí ako akcia ľudí z hlavného mesta, ktorí nerozumejú chudobnejším regiónom.

Aké diery na trhu Kiska nevyužíva

V tejto chvíli slovenská politika ponúka dve diery na trhu. Jednu predstavuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie