Denník N

Maďarič berie ústavnú sťažnosť vydavateľa Denníka N na vedomie

Marek Maďarič. Foto N - Vladimír Šimíček
Marek Maďarič. Foto N – Vladimír Šimíček

Ministerstvo kultúry nemá podľa Mareka Maďariča kompetenciu posudzovať, kto a ako komunikuje s médiami.

Opozičným poslancom sa na tretí pokus podarilo opýtať sa ministra kultúry Mareka Maďariča, či je v poriadku, ak vláda neodpovedá novinárom na otázky.

Po dvoch neúspešných pokusoch rokovať o tejto téme na mimoriadnych výboroch pre kultúru a médiá, dnes zasadal výbor riadne. Opoziční poslanci najprv navrhli, aby bol na schôdzu zaradený aj tento bod programu, ale poslanci Smeru hlasovali proti.

Výbor však prerokovával kapitolu „záverečný účet Ministerstva kultúry za rok 2014“, ktorú prezentoval aj minister Marek Maďarič. Vrámci rokovania sa poslanci Daniel Krajcer a Jozef Viskupič Maďariča spýtali aj na rozhodnutie vlády nekomunikovať s Denníkom N.

Podpredseda parlamentu Číž: Čo je toto za cirkus? (autor: Martina Pažitková)

 

Čo je toto zase za cirkus?

Poslanci Smeru najprv protestovali. „Čo je toto zase za cirkus?“ pýtal sa podpredseda Národnej rady a člen výboru Miroslav Číž, ktorý povedal, že opozícia takto porušuje rokovací poriadok, lebo otázky sú mimo tému.

„Určite nie je priestor na to, aby sme sa na tomto výbore o tejto téme bavili,“ hovoril aj predseda výboru Dušan Jarjabek.

„Ministerstvo kultúry síce má kompetenciu v oblasti mediálnej legislatívy, ale neviem o tom, že by malo kompetenciu posudzovať, kto ako komunikuje s médiami,“ povedal napokon poslancom Maďarič.

Podľa Krajcera vláda postupuje protizákonne a protiústavne, ale Maďarič si to nemyslí. „O tom, či niekto porušuje ústavu, nerozhodujete ani vy, ani ja, ale jedine to môže skonštatovať ústavný súd, toľko k tejto téme z mojej strany.“

Minister po výbore nechcel odpovedať na otázky N, či by vláda nemala zákaz zrušiť. „Pošlite otázku môjmu hovorcovi a dostanete informáciu a odpoveď,“ prisľúbil Maďarič.

Písomne odpovedal, že ministerstvo komunikáciu vlády s médiami neposudzuje. Ako vníma, že vydavateľstvo N press, ktoré vydáva Denník N sa kvôli neodpovedaniu vlády obrátilo na Ústavný súd?

„Ministerstvo kultúry berie túto informáciu na vedomie.“

Na odpovede sa čaká

Vláda sa rozhodla nekomunikovať s N potom, čo boli v novinách vložené samolepky s karikatúrami Shootyho, na ktorých bol znázornený premiér Fico. Redaktori dostávajú odpovede len málokedy a väčšinou na základe infozákona.

Výnimkou sú napríklad ministerstvá školstva, zahraničia alebo spravodlivosti, ktoré odpovedajú bežne.

Na odpoveď ministerstva vnútra na to, prečo má Pavol Paška pridelenú ochranku, musela redakcia čakať niekoľko dní. Redaktorovi časopisu .týždeň, ktorý sa na ministerstvo obrátil deň po tom, čo denník N, ale odpovedali obratom.

Slovensko

Teraz najčítanejšie