Denník N

MediaBrífing: YouTube odstráni tisícky videí, ktoré popierajú holokaust alebo šíria nenávisť

Minulý týždeň mal MediaBrífing prestávku, v aktuálnom vydaní preto prinášame zhrnutie dôležitých udalostí v médiách za uplynulých 14 dní. Okrem iného sa dozviete, že:

  • YouTube sa chce zbaviť neonacistov.
  • Slovenské médiá sa bránia pred plagiátormi.
  • Sloboda médií v Európe upadá.
  • Kto sú víťazi a porazení týždňa.

Foto: Pixabay / N

Videoportál YouTube ohlásil viaceré zmeny, ktoré majú pomôcť obmedziť šírenie nenávisti. Hlavnou z nich je zákaz videí, ktoré tvrdia, že nejaká skupina je nadradená, a zákaz videí ospravedlňujúcich diskrimináciu na základe pohlavia, rasy, náboženstva či sexuálnej orientácie.

„Zahŕňa to napríklad videá oslavujúce nacistickú ideológiu, ktorá je vo svojej podstate diskriminačná,“ oznámila spoločnosť na svojom blogu.

YouTube tiež odstráni videá, ktoré popierajú „dobre zdokumentované násilné udalosti“, napríklad holokaust či streľbu na americkej základnej škole Sandy Hook v roku 2012. Pri nej zomrelo 20 detí vo veku šesť až sedem rokov, no niektorí konšpirátori tvrdili, že to bol hoax a rodičia zavraždených detí sú len herci. Rodiny tak až dodnes čelia množstvu vyhrážok a osobných útokov.

YouTube chce zákazom lží o veľkých tragédiách pomôcť tomu, aby obete a ich blízki neboli terčom masívneho obťažovania.

Zrušené tisícky videí

Nové pravidlá môžu viesť k odstráneniu tisícok videí a kanálov na YouTube, ktoré doteraz pravidlá neporušovali. Postihnúť by to malo napríklad aj účty slovenských a českých neonacistov. „Nové pravidlá týkajúce sa hate speech sa budú vzťahovať na všetkých tvorcov na YouTube – na videá, posty, komentáre aj stories,“ povedala hovorkyňa českej pobočky firmy Alžbeta Houzarová.

Nové pravidlá platia od

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Google

Hoaxy a propaganda

MediaBrífing

Teraz najčítanejšie