Denník N

Island ničia turisti. Môže za to Justin Bieber aj Hra o tróny

Ruská turistka v kaňone Fjadrárgljúfur. Foto - TASR/AP
Ruská turistka v kaňone Fjadrárgljúfur. Foto – TASR/AP

Stačí jedna fotka alebo videoklip a z prehliadaného miesta je jedno z najnavštevovanejších v krajine.

Videoklip Justina Biebera s názvom I show you má na Youtube viac ako 440 miliónov zhliadnutí. Kanadský spevák ho natočil v islandskom kaňone Fjadrárgljúfur v roku 2015.

V odľahlej islandskej prírode kráča po machu, visí nad útesom, kúpe sa v mrazivej rieke pod strmými stenami kaňonu.

Od zverejnenia videoklipu lákajú podobné zážitky na rovnakom mieste aj tisícky jeho fanúšikov.

„Je to úžasné,“ povedala o videoklipe podľa Guardianu ruská turistka Elena Malteseva. „Keď sme ho uvideli, rozhodli sme sa, že musíme navštíviť toto miesto.“

Vlani prišlo na Island takmer 2,3 milióna turistov, čo je štyrikrát viac ako pred ôsmimi rokmi. Masový turizmus však začal ohrozovať krehkú prírodu vulkanického ostrova, hlavne vzácne machové porasty.

Turisti totiž nerešpektovali usmernenia ani zákazy a prekračovali zábrany. Občas stopy nepovolených návštevníkov našli v 100 metrov hlbokom kaňone už ráno, čo znamená, že sa tam museli pohybovať v noci.

Islandské úrady sa to rozhodli zastaviť, a tak kaňon až do júna uzavreli.

Výlet do Dubaja ako úplatok

Masovým návalom turistov nebola nadšená ani strážkyňa kaňonu Hanna Jóhannsdóttirová. Mnohí ju denne prehovárali, aby ich pustila a niektorí jej ponúkli aj úplatky.

„Rozhovory, ktoré sa každý deň opakujú, vyzerajú asi takto – turista sa ku mne priblíži, všimne si značku so zákazom vstupu a pýta sa, či je toto miesto zatvorené. Ja odpoviem, že áno, aj pre peších. Skúša to ešte otázkou, či skutočne nemôže ísť, tak zopakujem, že nie,“ uviedla pre AP.

„Dostala som už aj ponuky na úplatky, najčastejšie je to jedlo alebo sladkosti z krajín, odkiaľ turisti pochádzajú. Raz mi ponúkli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie