Chcela byť normálnou tínedžerkou, tak zanechala tenis. Vrátila sa a teraz vyhrala Roland Garros

Ashleigh Bartyová s trofejou za víťazstvo na Roland Garros. Foto – AP/Michel Euler

Austrálska tenistka Ashleigh Bartyová sa stala víťazkou ženskej dvojhry na Roland Garros. Vo finále jednoznačne porazila Češku Markétu Vondroušovú 6:1, 6:3 a získala svoj prvý grandslamový titul vo dvojhre.

„Je to neuveriteľné. Nemám slov, odohrala som takmer dokonalý zápas. Boli to bláznivé dva týždne. Pre austrálske hráčky je to tu špeciálne miesto a som neuveriteľne hrdá na to, čo som dokázala,“ hovorila Bartyová po zápase podľa BBC.

Stala sa prvou austrálskou víťazkou turnaja od roku 1973, keď v Paríži vyhrala Margaret Courtová.

V rebríčku WTA sa vďaka titulu posunie z ôsmeho na druhé miesto. Bude najvyššie postavenou Austrálčankou od roku 1976, keď bola na druhom mieste Evonne Goolagongová Cawleyová.

Ashleigh Bartyová už nejaký čas patrí do širšej svetovej špičky, ale víťazstvo v Paríži je dosiaľ jej jasne najväčším úspechom.

23-ročná tenistka má za sebou zaujímavú a paradoxnú cestu za úspechom – v kariére jej najviac pomohlo, keď na rok a pol úplne zanechala tenis.

Šla rybárčiť, hrala kriket

Bartyová bola hviezdou juniorského tenisu, v roku 2011 ako 15-ročná vyhrala dvojhru dievčat na Wimbledone. Ako mnohé iné juniorské hviezdy, aj ona mala problém presadiť sa medzi dospelými.

Nešlo ani tak o to, že by na úspech medzi ženami nemala – vo štvorhre vytvorila s krajankou Casey Dellacquovou úspešný pár, ktorý sa v roku 2013 dostal do troch neúspešných grandslamových finále.

V dvojhre sa dokázala dostať tesne pod hranicu prvej svetovej stovky.