Denník N

Bojoval po boku Rusov, utiekol nacistom. Zomrel posledný preživší tábora v Sobibore

Vo veku 96 rokov zomrel Semion Rosenfeld, ktorý prežil nacistický vyhladzovací tábor Sobibor. Zúčastnil sa tam povstania a podarilo sa mu z tábora utiecť a prežiť v neďalekom lese.

Narodil sa na Ukrajine, posledné roky prežil v domove dôchodcov pri Tel Avive. V mladosti vstúpil do Sovietskej armády, krátko nato ho však zajali Nemci a poslali do koncentračného tábora.

Ani tam sa však nevzdal, úspešne sa pokúsil o útek a proti nacistom bojoval zas. Semion Rosenfeld prežil druhú svetovú vojnu aj komunizmus. Zomrel ako 96-ročný v Izraeli.

Z frontu do koncentračného tábora

Narodil sa na Ukrajine v dedine Ternovka v roku 1922. Už ako 18-ročný vstúpil do Červenej armády, a kým bol na fronte, nacisti mu v rodnej dedine vyvraždili celú rodinu.

Krátko nato padol do zajatia, keď v júli 1941 jeho delostrelecký pluk v oblasti medzi Minskom a Baranovičami Nemci obkľúčili. Zranený Rosenfeld sa dostal do koncentračného tábora v Minsku.

O dva roky neskôr už bol na juhovýchode Poľska v nacistickom tábore Sobibor, ktorý postavili miestni a prevádzkovali jednotky SS.

Rosenfeld spomínal, že úvodnú selekciu prežil len vďaka svojej drzosti. Neovládal totiž žiadne remeslo, ale keď sa dozorcovia pýtali, či je medzi väzňami nejaký stolár, prihlásil sa.

Tri týždne po jeho príchode však Nemci tábor zlikvidovali. V Sobibore totiž vypuklo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie