Denník N

Nenechali ho spať, nedali mu jesť, nemohol zavolať advokáta. Prípad investigatívneho novinára spojil ruské médiá

Ruský investigatívny novinár Ivan Golunov za policajnými mrežami. Foto - TASR/AP
Ruský investigatívny novinár Ivan Golunov za policajnými mrežami. Foto – TASR/AP

V deň, keď sa Pellegrini usmieval s Putinom, v Rusku zatkli prominentného investigatívneho reportéra za držanie drog. Jeho kolegovia aj advokát sú presvedčení, že ide o pomstu za jeho prácu.

Investigatívny novinár Ivan Golunov. Zatknutý, zbitý, obvinený z predaja drog. Fingovaný prípad.

Týmto slovami, ktoré si na transparent napísala demonštrantka pred moskovskou políciou, sa dajú zhrnúť posledné tri dni ruského investigatívneho reportéra z obľúbeného ruského servera Meduza.

Ruský spravodajský portál, ktorého vedúci novinári pred represiami a cenzúrou ušli do exilu v Rige, sú presvedčení, že na ich 36-ročného kolegu „našili drogy“, aby ho potrestali za jeho investigatívnu prácu.

V posledných 13 mesiacoch podľa Meduzy dostával vyhrážky pre svoju prácu a v redakcii aj majú podozrenie, kto by za nimi mohol stáť.

„Zistíme, kto prenasleduje Váňu, zverejníme tú informáciu,“ povedala šéfka Meduzy Galina Timčenková s tým, že svojich novinárov budú chrániť všetkými možnými prostriedkami.

Bez stravy, advokáta a spánku

Všetko sa začalo vo štvrtok, v čase, keď slovenský premiér Peter Pellegrini čakal na stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby si s ním urobil usmievavé fotografie. Golunova, naopak, čakalo zatknutie a mimoriadne tvrdé zaobchádzanie v policajnej cele.

Golunov mal schôdzku so svojím

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Teraz najčítanejšie