Denník N

Opäť a znova: ženy proti vysokým podpätkom, tentoraz v Japonsku

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Ortopéd zo zdravotných dôvodov odporúča, aby ženy nenosili do práce podpätky vyššie ako 5 centimetrov.

KuToo (japonská slovná hračka: kutsu sú topánky, kutsuu znamená bolesť) – tak sa volá najnovšia kampaň, v ktorej Japonky zbierajú podpisy pod online petíciu za to, aby spoločnosti nemohli od svojich zamestnankýň vyžadovať, aby nosili istý typ obuvi. Týka sa to hlavne vysokých podpätkov, ktoré sú na niektorých pracovných pozíciách povinné. Odpoveď vlády je jasná: minister zdravia (!) a sociálnych vecí povedal, že nosenie vysokých podpätkov v práci považuje za „potrebné a vhodné“.

O tom, či by sa vysoké podpätky mali považovať za súčasť tzv. dress code, teda vyžadovaného štýlu oblečenia, sa diskutuje už dlhšie. V roku 2015 vo Veľkej Británii vznikla podobná petícia ako v Japonsku po tom, čo recepčnú Nicolu Thorpovú poslali hneď v prvý deň jej zamestnania domov, lebo prišla v nízkych topánkach. Na filmovom festivale v Cannes zase niektoré herečky prišli bosé, aby protestovali proti tomu, že niektoré ich kolegyne sa nemohli prejsť po červenom koberci, lebo nemali predpísanú obuv.

V ázijských krajinách je tlak na dodržiavanie formálnych pravidiel ešte silnejší ako na Západe, špeciálne pokiaľ ide o ženy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie