Denník N

Predpoklady postavené na hlavu. Prečo Blatter odstupuje?

Foto – AP
Foto – AP

Blatterovi nikdy nič nedokázali, ale už len to, že sa vo futbale diali veci naskrz podivné, by v bežnej organizácii viedlo k rezignácii šéfa.

Rezignácia Seppa Blattera na post prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) len tri dni po jeho znovuzvolení vyvoláva otázky – nastane chaos, alebo náprava?

Opozícia voči voluntaristicky vládnucemu úradníkovi chcela dosiahnuť zmeny v piatkových voľbách, ale zdá sa, že to sú úplne iné vplyvy, ktoré šéfa FIFA prinútili k nečakanému kroku.

Je za všetkým tlak sponzorov alebo iných vplyvných skupín v dôsledku nového korupčného škandálu? Veď 79-ročný Švajčiar bol aj po zatýkaní v radoch vlastnej organizácie do utorka neoblomný. „Nemyslím si, že by to FIFA mohlo nejako ovplyvniť,“ vyhlásil.

Teraz je toho na neho naraz priveľa. Začalo sa to vznesením obvinenia proti štrnástim osobám zo strany amerických federálnych úradov. Siedmi z nich sú dôležitými funkcionármi FIFA vrátane viceprezidenta Jeffreyho Webba z Kajmanských ostrovov a Eugenia Figueredu z Uruguaja, ktorý šéfuje juhoamerickej kontinentálnej konfederácii.

To by ešte Blatter asi ustál. V utorok však prišla ďalšia rana – na strane podozrivých sa objavil generálny tajomník svetovej futbalovej federácie Jérôme Valcke. To už je šéfovi príliš blízko.

Dve línie prípadu

Práca amerických vyšetrovateľov spustila dve dejové línie.

Jednou z nich je samotný korupčný prepletenec a spomínané konkrétne osoby, ktorým budú dokazovať účasť na nedovolených transakciách. Dá sa predpokladať čiastočný úspech žalobcov, tak ako pred časom v prípade úplatkov na pôde Medzinárodného olympijského výboru. Vtedy sa dokázalo nielen to, že Salt Lake City získalo právo usporiadať zimné hry v roku 2002 podvodom, ale aj vysoká miera úplatnosti medzi členmi najvyššieho športového orgánu planéty.

Druhá línia nového prípadu je spor o spôsob riadenia svetového futbalu. Blatterova éra, ktorá sa začala v roku 1998 zvolením mocného generálneho tajomníka do funkcie prezidenta, je plná škandálov, kontroverzií a obvinení z korupcie i ďalších nečistých praktík. Jemu samotnému nikdy nič nedokázali, ale už len to, že sa tam diali veci naskrz podivné a neprípustné z hľadiska práva aj morálky, by v bežnej organizácii viedlo k rezignácii alebo odvolaniu. Nie však vo FIFA.

Zorientovaný šéf

Z určitého uhla pohľadu sa piate víťazstvo Seppa Blattera (predtým ešte vo voľbách prezidenta v rokoch 2002, 2007 a 2011) bezprostredne po vypuknutí novej aféry javí ako škandalózne. Ponúkajú sa však ešte dva iné pohľady.

Vo FIFA, kde má každá členská krajina jeden hlas (Nemecko ako Brazília, Slovensko ako Vanuatu), nemajú jednotný pohľad na svet. Euroamerická časť stojí na iných princípoch než napríklad čierna Afrika alebo juhovýchodná Ázia. Navyše futbaloví zástupcovia týchto regiónov nereprezentujú vždy ten istý svetonázor. Môžu byť motivovaní čisto vlastnými ambíciami, sú nejako zapojení do štruktúr svetového futbalu. Niet lepšie zorientovaného človeka v tejto sieti, ako je Blatter. To, že teraz odchádza, musí byť zapríčinené čímsi silným až zdrvujúcim.

A napokon sa na dianie vo FIFA dá pozerať ako na hru mocných korporácií a oligarchov. Po vpáde globálnych značiek vstúpili do futbalového biznisu kalibre zasahujúce do politiky. Preto sa budúce svetové majstrovstvá majú konať v Rusku a Katare, kde je prepojenie vládnucich a ekonomických elít zjavné. Blatter ako hlavný „styčný dôstojník“ týchto vplyvových skupín musel napnúť všetky sily na znovuzvolenie, po ktorom hodlal uhájiť konanie veľkých turnajov v rokoch 2018 a 2022 podľa plánu. Aj to je teraz otázkou – pôjde všetko tak, ako bolo naplánované?

Ako primknúť verných

Zdanlivo fantastická predstava, že by obom krajinám mohlo byť usporiadateľstvo odobrané, by sa mohla zmeniť na realitu.  Vo Švajčiarsku totiž ani zďaleka nezaspalo podozrenie z korupcie pri voľbách oboch najbližších hostiteľských krajín. Už na kongrese FIFA v roku 2010 vykazovali príznaky neregulárnosti, čo potvrdili články francúzskych a britských investigatívnych novinárov.

FIFA pre kauzu zriadila osobitnú komisiu. Lenže zatiaľ čo jej líder, americký právnik Michael J. Garcia, sa zasadzoval o úplné zverejnenie správy, vedenie FIFA vypustilo do sveta len všeobecný, neurčitý výťah.

Súčasnú akciu voči FIFA prezentoval Blatter ako útok na Rusko a Katar zo strany ohrdnutej euroamerickej opozície. Je to šikovný spôsob, ako k sebe primknúť verných a udržať moc v rozdelenej, ba znepriatelenej organizácii. Zvlášť keď ho cez víkend podporil ruský prezident Vladimir Putin, svetová politická celebrita, na mnohých miestach vzývaná či nejako rešpektovaná. Niežeby takéto nazeranie nemalo reálny podklad: Rusi vo voľbe porazili Angličanov aj spoločné kandidátky Španielov s Portugalčanmi a Holanďanov s Belgičanmi, kým Katar vyhral nad Austráliou, Japonskom, Južnou Kóreou aj Spojenými štátmi. Z pozície v strednej Európe však ťažko prijať podsúvanú premisu, že by súčasná protikorupčná akcia bola odvetou alebo iným spôsobom, ako obe budúce majstrovstvá torpédovať.

Veľký tresk ešte len príde

Európa ako najsilnejší kontinent proklamovala bojkot oboch turnajov. To by znamenalo skutočné zemetrasenie, avšak – samozrejme – s nepredvídateľnými dôsledkami pre mnohé členské štáty, takže málokto predpokladal, že by na pôde UEFA došlo k zhode v tak bezprecedentnom počine. Teraz sa na scénu vracajú myšlienky na to, že by aspoň veľké krajiny (Anglicko, Nemecko, Taliansko, Španielsko, Francúzsko) s podporou ďalších silných (napríklad Holandsko, Belgicko, časť Škandinávie) výraznou zákulisnou hrozbou vymenili svoj štart v Rusku a Katare za Blatterov post.

Jedno sa totiž zmenilo. V minulosti Švajčiar na pôde FIFA nemilosrdne likvidoval protivníkov vrátane protikandidátov alebo ich pomocníkov, ktorí sa s ním pustili do diplomatického a zákulisného boja. Ťažko si však predstaviť, že by teraz došlo aj na jordánskeho princa Alího bin Husajna – porazeného v sobotných voľbách. Alebo že by Blatter dokázal povaliť predsedu Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho.

Zdalo sa, že jediné, čo ho môže dostihnúť, bude vek a až skončí, čaká svetový futbal veľký tresk s nejasným výsledkom. Sám Švajčiar teraz krokom, aký od neho nikto neočakával a aký k jeho povahe nesedí, postavil na hlavu všetky predpoklady.

Komentáre

Teraz najčítanejšie