Denník N

Putin sľúbil, že postoj k okupácii Československa sa nezmení. Komunisti si len robia PR, vraví ruský historik

Ruské tanky v Prahe v auguste 1968. Foto - Wikimedia Commons
Ruské tanky v Prahe v auguste 1968. Foto – Wikimedia Commons

O čo ide v spore o štatút účastníkov operácie Dunaj? Prečo chcú sovietski vojaci, ktorí v auguste 1968 vstúpili do Československa, získať status veterána?

Dnes ich je asi 40-tisíc. Mužov a žien, ktorí žijú na území Ruskej federácie a v roku 1968 v Československu plnili – podľa vtedajšej oficiálnej interpretácie Kremľa – internacionálnu povinnosť. Velenie sovietskej armády ich poslalo brániť socializmus, odvrátiť puč, ubrániť socialistický tábor pred už-už začínajúcou sa agresiou NATO.

Tento výklad histórie je pre väčšinu Čechov a Slovákov v úplnom rozpore s historickými faktmi.

Ako ukázala návšteva slovenského premiéra Petra Pellegriniho v Rusku, zdržanlivý postoj zastáva aj ruský prezident Vladimir Putin, vláda a väčšina poslancov. Prijatie zákona o veteránoch, ktorý by v dôvodovej správe označoval Pražskú jar za „pokus o štátny prevrat“, nie je na spadnutie, ako napísal pred vyše týždňom Denník N.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov aj Putin svojim slovenským partnerom povedali, že ide len o iniciatívu opozičných poslancov, ktorá nemá šancu prejsť.

Denník N sa pokúsil túto informáciu overiť aj u ďalších pozorovateľov v Rusku. Aj oni sa zhodli na tom, že v súčasnosti nie je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie