Denník N

Kiskov poradca Baťo už radí Beblavému: Prezident mal postupovať rýchlejšie a spojiť strany

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Bývalý šéfredaktor Trendu a poradca Ivety Radičovej končí v Prezidentskom paláci s Andrejom Kiskom. V rozhovore vysvetľuje, ako to funguje vo svete politických poradcov, kde urobil Kiska chyby a ako radí zároveň prezidentovi aj predsedovi Spolu Miroslavovi Beblavému.

V rozhovore s Radom Baťom sa dočítate:

  • na čom sa rozišli s Andrejom Kiskom a čo si myslí o budovaní jeho strany,
  • aký vplyv majú poradcovia na politikov a ako sa s prezidentom hádali,
  • ako podľa neho dopadne Fico a či treba pomáhať k jeho výmene za Pellegriniho,
  • ako budú v PS/Spolu vyberať lídra.

Po piatich rokoch končíte ako poradca Andreja Kisku. Už mesiace sa pohybujete okolo Miroslava Beblavého a Spolu. Prechádzate k nemu úplne?

Áno. Neformálno-konzultačný vzťah sa od 1. júla zmení na formálny. Podpísal som dokonca vstup do Spolu. Členom strany som od štvrtka minulého týždňa. Toto je teda môj posledný týždeň v paláci.

Ako dlho vlastne spolupracujete s Beblavým a čo preňho robíte?

Na úplne neformálnej báze vlastne od založenia Spolu, teda ak sa dá za spoluprácu považovať, že sme sa o tom rozprávali na káve a pýtal sa ma, či je to dobrý alebo zlý nápad. Intenzívnejšie konzultácie sme začali pred kampaňou do eurovolieb. Vtedy už nešlo o kávu raz za mesiac, ale o tri do týždňa.

Nie je to konflikt záujmov, keď radíte zároveň Kiskovi a zároveň jeho politickému konkurentovi?

Radil som a stále radím prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Riešim s ním však iba jeho prezidentskú agendu, keďže sme si niekedy v novembri minulého roka povedali, že nebudem súčasťou projektu jeho novej strany. Od toho momentu sme s Andrejom na túto tému neprehovorili ani slovo. Nerozprávame sa o tom, nekonzultujeme to a je si vedomý toho, že mám blízko k Mirovi. Zároveň som odviedol všetku prácu, ktorú odo mňa ako od poradcu prezidenta chcel.

Viacerí ľudia, čo boli u Kisku, s ním idú ďalej do politiky – Roman Krpelan, Vladimíra Ledecká. Prečo s ním nejdete aj vy?

V novembri sme si veľmi otvorene povedali, čo si myslíme o nápade založiť novú stranu, ktorá by neintegrovala iné politické sily, ale bola by ďalšou opozičnou stranou s ambíciou vládnuť po parlamentných voľbách. Túto myšlienku som nepovažoval za šťastnú. Povedal som to tak, ako mi to je vlastné, teda pomerne otvorene. Andrej Kiska sa vtedy rozhodol, že nebudem súčasťou tímu,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Kiska

PS/Spolu

Slovensko

Teraz najčítanejšie