Nikto nebude v bezpečí. Hongkong sa postavil proti zákonu, ktorý by posilnil moc Pekingu

Každý siedmy obyvateľ Hongkongu stál v nedeľu na ulici. Viac ako milión ľudí (polícia tvrdí, že ich bolo 240-tisíc) dalo najavo svoj nesúhlas s novým zákonom, ktorý má umožniť, aby Hongkong vydával ľudí do štátov, s ktorými nemá dohodu – vrátane takzvanej pevninskej Číny.
Peking a hongkonskí politickí lídri hovoria o diere v zákonoch, ktorú treba zaplátať, aby sa Hongkong nestal útočiskom pre zločincov. Demonštranti to berú ako zásah do občianskych práv a snahu o to, aby mal Peking väčšiu kontrolu nad tým, čo sa deje v tejto čiastočne autonómnej oblasti.
Boja sa, že zákon môže čínska vláda zneužiť na to, aby si v budúcnosti z Hongkongu zobrala pre režim nepohodlných ľudí a súdila ich podľa svojich zákonov. Politici v Hongkongu aj v Číne hovoria, že sa to bude týkať iba závažných zločinov, no ľudia im neveria.
„Nikto nebude v bezpečí, vrátane aktivistov, právnikov, ktorí sa venujú ľudským právam, novinárov a sociálnych pracovníkov,“ uviedla organizácia Human Rights Watch.
Hongkong neverí Číne
Hongkonský odborník na právo z organizácie PILnet Icarus Chan hovorí, že reakcia ľudí na zákon ukazuje, že obyvatelia Hongkongu nedôverujú Číne. Stačí to, že vydanie do Číny je jednou z možností v zákone, a v krajine sa spustia obrovské protesty.
„To poukazuje na to, ako veľmi ľudia nedôverujú čínskemu súdnemu systému, ale ani samotnému štátu,“ povedal Chan pre Denník N. Návrh zákona prispel k tomu, že nespokojnosť, ktorá sa za posledné roky hromadila, sa dostala do bodu, keď masy ľudí vyšli do ulíc.
Protesty majú podľa neho dva hlavné dôvody. Prvým je obava ľudí, že