Denník N

Onkológ Korec pracoval 15 rokov v USA: U nás možno zomierajú aj ľudia, ktorí by inde neumreli

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Onkológ Štefan Korec riadil Národný onkologický ústav, pracoval v Spojených štátoch amerických. Vrátil sa na Slovensko a vytvoril tu portál Onkoinfo.sk, kde onkologickým pacientom radí, aké lieky sú na trhu, alebo vyvracia mýty o rakovine a jej liečbe. 

V rozhovore sa dočítate:

  • prečo ľudia veria mýtom o liečbe rakoviny,
  • či majú slovenskí pacienti liečbu ako v USA,
  • čo môže človek robiť, aby znížil riziko vzniku rakoviny,
  • prečo odišiel do USA a prečo sa po 15 rokoch vrátil späť.

Ľudia už dnes hľadajú na internete informácie o chorobách, aj o rakovine. Často sú na weboch nepravdivé informácie. S akými najväčšími hlúposťami o rakovine ste sa stretli?

Je ich veľa a ťažko sa vyberá najhorší. Jeden hovorí, že človek, ktorý má rakovinu, nesmie jesť sladkosti, lebo cukor živí nádor. A ak prestanete jesť cukor, nádor zomrie. To nie je pravda. Alebo sú „zaručené“ bylinky či korene rastlín z Južnej Kórey alebo z brazílskych pralesov. Úplne odporné bolo, keď ľuďom radili, aby pili svoj vlastný moč. Sú to úplne nepravdivé informácie, a práve preto máme na stránke aj sekciu mýty na internete. Nevadí mi, ak si pacient na webe nájde, že má jesť viac zeleniny a ovocia, ale prekáža mi, ak si nájde niečo, prečo ukončí liečbu, ktorá mu môže pomôcť.

Prečo to pacienti robia? Prečo tomu uveria?

Lebo im sľubujú viac, rýchlejšie, jednoduchšie. Sľubujú im, že ich vyliečia a ešte k tomu bez vedľajších účinkov. Prípravky na webe sú zväčša drahšie ako bežná liečba a ľudia často veria tomu, čo je drahšie. Alebo ich presvedčí, že to má byť zďaleka. Ak je lekár férový, povie pacientovi, že je 30- alebo 40-percentná šanca, že liečba zaberie. Ak mu šarlatán povie, že osem z desiatich krát to zaberie a nebude mať žiadne vedľajšie účinky, ani mu nevypadajú vlasy, čomu by ste verili?

Nechajú sa pacienti, ktorí takýmto veciam na webe uverili, presvedčiť, že to tak nie je?

Po jednej správe nie, ale keď to budeme opakovať a budeme pre nich dôveryhodní, budeme mať správne argumenty, tak ich presvedčíme.

Jeden z rozšírených hoaxov je, že farmafirmy už vynašli liek na rakovinu, len to nechcú zverejniť, aby neprišli o zisky z liekov. Vy máte sponzorov aj farmaceutické firmy, neobávate sa, že vás preto budú spochybňovať niektoré konšpiračné weby?

Takýto liek na rakovinu ešte nie je, keby bol, určite už o ňom svet vie. A na takéto spochybňovanie sme pripravení – so všetkými firmami, ktoré nás sponzorujú, máme zmluvy, že nebudeme menovať lieky obchodným názvom, budeme hovoriť len o skupinách liekov. A tak ani firmy nebudú obvinené, že podporujú skrytú reklamu. Nám to zvýši dôveryhodnosť, aby nás neobviňovali, že propagujeme konkrétne lieky. Už teraz vidieť, že to funguje.

Ako?

Len teraz sme portál spustili a už nám písali firmy, že v jednej sekcii sme mali uvedený konkrétny liek, a nech to zmeníme. Som im za to vďačný, je dobre, že máme takúto kontrolu. Lekári si to niekedy neuvedomia, že napísali konkrétny liek.

Už vám niekto vyčítal, že stránku financujú farmafirmy?

Opakovane sa ma na to pýtajú novinári. Niektorí ľudia ma varujú, že firmy budú zasahovať do obsahu. Ale u nás ho tvoria odborníci, ktorí vychádzajú z textov amerických a európskych odborných spoločností a upravia ich na naše podmienky. Farmafirmy do toho nemajú vstupovať, môžu to pripomienkovať – môžu nám pripomenúť, že na trh prišiel nový liek alebo že má liek iné vedľajšie účinky, ako sme uviedli, ale do obsahu zasahovať nemôžu.

Foto N – Vladimír Šimíček

Prečo ste odišli do USA?

Počas môjho pôsobenia po prvom návrate z USA tu boli pohnuté časy. Po veľkom porevolučnom nadšení prišli politické machinácie a korupcia alebo priame nehanebné rozkrádanie. Keď sa začalo schyľovať k môjmu tretiemu odvolaniu z postu riaditeľa Národného onkologického ústavu, radšej som odišiel sám.

V Spojených štátoch amerických ste boli 15 rokov. Aká je úroveň liečby rakoviny na Slovensku, ak to porovnáte s USA?

Spojené štáty dávajú na zdravotníctvo 10-tisíc dolárov na občana na rok. Slovensko má menej ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie