Denník N

Odkaz MMŠ: O mylnej predstave nacistov, že nemeckí Židia boli oveľa bohatší než nemecký priemer

Foto - TASR
Foto – TASR

Nacisti boli v roku 1933 presvedčení, že v rukách nemeckých Židov je až 20 percent z celkového nemeckého bohatstva.

Antisemiti aj dnes veria, že Židia sú bohatší než ostatní (a že cez peniaze ovládajú svet). Verili tomu aj nacisti a jedna z interpretácií holokaustu je ekonomická: nacisti sa vraj len chceli zmocniť bohatstva Židov, aby sa mohli pripraviť na vojnu, a preto ich vyvraždili.

Bez ohľadu na to, či je táto interpretácia správna, faktom je, že nacisti sa v odhade bohatstva nemeckých Židov veľmi mýlili, píše historik ekonómie Albrecht Ritschl. Podrobne preskúmal daňové údaje z Nemecka, ktoré získali spojenci po víťazstve nad Hitlerom a zistil, že majetok nemeckých Židov, ktorí pred holokaustom reprezentovali necelé jedno percento obyvateľstva Nemecka (zhruba 500-tisíc ľudí), zodpovedal nemeckému priemeru.

Nacisti boli však v roku 1933, keď sa dostali k moci, presvedčení, že v rukách nemeckých Židov je až 20 percent z celkového nemeckého bohatstva. Toto presvedčenie viedlo k tomu, že v roku 1936 prestali finančne podporovať emigráciu nemeckých Židov z Ríše a naopak začali za každého židovského emigranta pýtať peniaze.

Z daňových záznamov vyplýva, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie