Denník N

Aký bude Čaputovej prvý rok: Slovensku vyberie premiéra a oslávi 30 rokov od Nežnej

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Prvý rok novej prezidentky Zuzany Čaputovej zrejme nebude tým najľahším. Novú hlavu štátu čaká od začiatku niekoľko veľkých výziev.

Bude musieť dotiahnuť vymenovanie nových ústavných sudcov, pokúsiť sa vstúpiť do voľby nového generálneho prokurátora a čaká na ňu aj chvíľa, keď sa moc prezidentského úradu môže ukázať naozaj naplno. A tou je výber premiéra a zostavovanie novej vlády.

Nová prezidentka do úradu vstupuje v čase, keď je spoločnosť silne polarizovaná. Zrkadlí sa to aj na jej popularite. Podľa najnovšieho prieskumu Focusu novej prezidentke dôveruje necelých 50 percent občanov, nedôveruje vyše 43 percent.

Končiaci prezident Andrej Kiska mal v úvode svojho mandátu dôveru u ľudí väčšiu. V júli 2014 Focus zistil, že mu skôr alebo úplne dôveruje 65 percent voličov, po prvom polroku vo funkcii v decembri 2014 Kiskovi dôverovalo už vyše 70 percent ľudí.

Výzvou pre Zuzanu Čaputovú teda bude aj to, ako si na svoju stranu nakloní aj ľudí, ktorí ju nevolili a zatiaľ jej neveria. Čo všetko na ňu ešte prvý rok vo funkcii čaká?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Zuzana Čaputová

Teraz najčítanejšie