Denník N

Mama Zuzany Čaputovej: Niečo v nej bolo, od kníh som ju odháňala

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou sa inaugurácie zúčastňuje aj jej najbližšia rodina. Protokolárne chyby Andreja Danka si jej mama Katarína Strapáková nevšimla.

Kým Zuzana Čaputová obedovala počas svojej prvej hodiny v Prezidentskom paláci so seniormi, jej rodina mala obed v miestnosti na prízemí. Krátko sme hovorili s mamou prezidentky Katarínou Strapákovou.

Ako inauguráciu prežívate?

Je to jedna z mojich najkrajších chvíľ v živote, okrem narodenia detí. Dnešný deň je vyvrcholením cesty, ktorú sme so Zuzanou prešli.

Ako sa vám páčil jej inauguračný prejav?

Obsahoval to, čo tam malo byť. Zuzana vyjadrila, čo cíti, a hovorila to čo v kampani.

Protokolisti zatiaľ upozornili len na chyby Andreja Danka, ktorý prišiel neskoro do Reduty na slávnostnú schôdzu a rozprával o šesť minút dlhšie, ako mal, a prezidentka nestihla zložiť sľub presne o dvanástej. Vnímali ste to?

Dozvedela som sa to až neskôr v paláci. Ako neznalá protokolu som si to na mieste neuvedomovala a neviem ani vyhodnotiť, ako veľmi je to závažné.

Verili by ste, keby vám niekto povedal, že z vašej dcéry bude prezidentka?

Až do takej miery nie. Vedela som, že v nej niečo bolo. Bola veľký „dríč“, a keď študovala, tak som ju od kníh vyháňala. Mám pred očami, ako sedí na zemi s papiermi okolo seba. Keď som prišla do izby, hovorila som jej, aby už od toho išla preč.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Zuzana Čaputová

Teraz najčítanejšie