Denník N

Švédi presadajú z lietadiel do vlakov, majú strach z klimatickej zmeny

Lietadlá leteckej spoločnosti Scandinavian Airlines. Foto - TASR/AP
Lietadlá leteckej spoločnosti Scandinavian Airlines. Foto – TASR/AP

Vo Švédsku silnie fenomén udržateľného turizmu a ekologického cestovania, hoci Švédi ešte minulý rok lietadlami cestovali rekordne často.

Do Teheránu vedie zo strednej Európy najjednoduchšia cesta cez Kyjev alebo Moskvu. Lietadlo cestujúceho do hlavného mesta Iránu dopraví s prestupom za deväť hodín. Rovnako pohodlne sa dá dostať do Teheránu aj zo Štokholmu, takisto s prestupom na Ukrajine.

Švédka Evelyna sa však do Iránu vybrala inak. Cestovala autobusom a vlakom, pretože z ekologických dôvodov odmieta presuny lietadlom.

Najdlhší úsek cesty ju čakal z Istanbulu do Teheránu, keď v autobuse strávila 40 hodín. Namiesto niekoľkohodinového letu sa tak do Iránu dostala za takmer mesiac (celkovo strávila v dopravných prostriedkoch 113 hodín), s niekoľkodňovými prestávkami v Nemecku, Grécku aj Turecku, kde sa stretla so svojimi priateľmi.

„Ale ako porovnáte jeden deň cesty z miesta A do miesta B s 3,5 týždňami spoznávania nových miest, so stretnutím so starými aj novými priateľmi a spomienkami na celý život?“ napísala na svojom blogu.

Pri plánovaní cesty do Iránu bol pre ňu najdôležitejším údajom dosah jej cestovania na životné prostredie. Lietadlom by jej cesta vytvorila 0,59 tony CO2, pričom presun do Ázie po zemi spôsobil o polovicu menej emisií.

„Mnoho ľudí obhajuje svoje lietanie aj lietanie druhých tým, že lietadlo vzlietne bez ohľadu na to, či v ňom ste alebo nie, ale ak všetci rozmýšľajú rovnako, nikdy sa nepohneme dopredu a nedôjde k žiadnym zmenám,“ uvádza.

„Chcem sebe aj ostatným dokázať, že možno cestovať po svete bez lietania. Keďže mnohých svojím cestovaním inšpirujem, cítim za to zodpovednosť. Chcem, aby moje konanie zodpovedalo mojim hodnotám.“

Evelyna však nie je jediná, ktorá by v prípade letu mala výčitky svedomia.

Vo švédčine už vzniklo slovo „flygskam“, čo v preklade znamená

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Svet

Teraz najčítanejšie