Denník N

Odkaz MMŠ: O pohrebníctve v reportáži Ivana Golunova, ktorá zrkadlí mafiánsku podstatu ruského štátu

Prípad ruského investigatívneho novinára Ivana Golunova, ktorého obvinili z držania drog, ale po vzácnom zjednotení ruských médií na jeho podporu Kremeľ zasiahol a Golunova prepustili, je dostatočne známy. Prečo je však Ivan Golunov takou legendou, že si vyslúžil rešpekt ruskej verejnosti a médií? Sú to jeho investigatívne texty, ktoré majú svetovú kvalitu.

Jeden z nich web Meduza priniesol preložený do angličtiny. Je to monumentálna reportáž o ruskom pohrebníctve, ktoré je takmer kompletne v rukách mafie a politikov. Ročný príjem z tohto biznisu, v ktorom sa zrkadlí celá podstata ruského štátu, je oficiálne necelá miliarda dolárov; skutočné číslo sa pohybuje okolo 4 miliárd dolárov.

Nie je možné stručne vyrozprávať obsah reportáže, ale niektoré príbehy sú dostatočne charakteristické. Ruské zákony zaručujú štátny príspevok na pohreb, ktorý je však v rôznej výške podľa regiónov a hradiť ho majú mestá a obce. Skutočné náklady sú rádovo vyššie; rodina zosnulého často stojí pred dilemou, či zaplatiť celej sieti firiem, ktoré majú pohreb zorganizovať, stovky dolárov, alebo sa zmieriť s tým, že pohreb nebude.

Tatiana Popovová žije vo Volgograde. Jej otec zomrel po dlhej chorobe doma v roku 2016. Keď polícia skonštatovala smrť, trvala na pitve, ale agent firmy Pamiať, ktorý dorazil vzápätí a ponúkol odviezť telo do márnice, žiadal 310 dolárov. Tatiana sa sťažovala na miestnom zastupiteľstve a mala šťastie – telo odviezli bez poplatkov. Ďalej už je príbeh zložitejší. Firma Pamiať žiadala 1200 dolárov za pohreb a odmietla jej vydať úmrtný list, kým nezaplatí. Tatiana požiadala o pomoc podpredsedu regionálneho parlamentu Dmitrija Krylova, ktorý bol známy svojou kritikou Pamiati.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie