Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O pohrebníctve v reportáži Ivana Golunova, ktorá zrkadlí mafiánsku podstatu ruského štátu

Prípad ruského investigatívneho novinára Ivana Golunova, ktorého obvinili z držania drog, ale po vzácnom zjednotení ruských médií na jeho podporu Kremeľ zasiahol a Golunova prepustili, je dostatočne známy. Prečo je však Ivan Golunov takou legendou, že si vyslúžil rešpekt ruskej verejnosti a médií? Sú to jeho investigatívne texty, ktoré majú svetovú kvalitu.

Jeden z nich web Meduza priniesol preložený do angličtiny. Je to monumentálna reportáž o ruskom pohrebníctve, ktoré je takmer kompletne v rukách mafie a politikov. Ročný príjem z tohto biznisu, v ktorom sa zrkadlí celá podstata ruského štátu, je oficiálne necelá miliarda dolárov; skutočné číslo sa pohybuje okolo 4 miliárd dolárov.

Nie je možné stručne vyrozprávať obsah reportáže, ale niektoré príbehy sú dostatočne charakteristické. Ruské zákony zaručujú štátny príspevok na pohreb, ktorý je však v rôznej výške podľa regiónov a hradiť ho majú mestá a obce. Skutočné náklady sú rádovo vyššie; rodina zosnulého často stojí pred dilemou, či zaplatiť celej sieti firiem, ktoré majú pohreb zorganizovať, stovky dolárov, alebo sa zmieriť s tým, že pohreb nebude.

Tatiana Popovová žije vo Volgograde. Jej otec zomrel po dlhej chorobe doma v roku 2016. Keď polícia skonštatovala smrť, trvala na pitve, ale agent firmy Pamiať, ktorý dorazil vzápätí a ponúkol odviezť telo do márnice, žiadal 310 dolárov. Tatiana sa sťažovala na miestnom zastupiteľstve a mala šťastie – telo odviezli bez poplatkov. Ďalej už je príbeh zložitejší. Firma Pamiať žiadala 1200 dolárov za pohreb a odmietla jej vydať úmrtný list, kým nezaplatí. Tatiana požiadala o pomoc podpredsedu regionálneho parlamentu Dmitrija Krylova, ktorý bol známy svojou kritikou Pamiati.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka každý pracovný deň vyberá zaujímavý text zo svetových médií a vysvetľuje, čo je na ňom fascinujúce.

Komentáre

Teraz najčítanejšie