Denník N

7 kníh o mori a oceáne, ktoré sa oplatí zobrať na dovolenku

Ich dej sa odohráva v horúcich mesiacoch alebo na pláži. Prinášajú príbehy o rodine, prvej láske aj odvahe. Toto je sedem kníh, ktoré môžu byť inšpiráciou na letné čítanie.

1. Alessandro Baricco: Oceán more

Taliansky autor v knihe Oceán more (vyd. Kalligram 2004) predstavuje zvláštne postavy, ktoré sa náhodou stretnú v hostinci pri mori. Svojím typickým poetickým jazykom spája ich príbehy, ktoré postupne vystupujú na povrch ako vlny mora šumiaceho neďaleko.

„More bolo počuť ako ustavičnú lavínu, dunenie nepretržitej búrky, dcéry ktovieakého neba. Neprestávalo ani na chvíľu. Nepoznalo únavu. Ani zhovievavosť. Keď naň pozeráš, ani si neuvedomuješ, koľko narobí hluku. Lenže v tme… Celé to nekonečno sa premení na hluk, na zvukovú stenu, dráždivý a slepý rev. More nevypneš, keď horí v noci.“

Je to zvláštna kniha, ktorá si vyžaduje pozorného čitateľa. Ak pri nej vytrvá, autor ho odmení výborným zážitkom, ktorý bude doznievať aspoň tak dlho ako spomienky na leto.

2. Isabelle Autissier: Náhle, sami

Isabelle Autissier je prvá žena, ktorá sama na plachetnici oboplávala svet. Možno sa svojimi skúsenosťami inšpirovala aj pri písaní knihy Náhle, sami (vyd. Inaque 2017), v ktorej sa mladý pár z Paríža rozhodne pre cestu loďou okolo sveta. Všetko prebieha idylicky, kým Louise a Ludovic nestroskotajú na ostrove niekde v Patagónii. Zrazu sa tak ocitnú úplne sami s jedinou motiváciou – prežiť.

„Vzchopiť sa! Jedno z veľkých slov našej zmätenej doby. Vzchopiť sa po rozvode, napriek nezamestnanosti, chorobe. Noviny boli plné príkladov takých ľudí, čo mali takmer mystickú vieru vo svoju budúcnosť, moderní fénixovia, ktorí si znovu našli prácu, strechu nad hlavou, miesto v spoločnosti. To, čo zakúša, sa musí podobať tomu, čo prežívajú Afganci stratení v európskych mestách: neveriace zúfalstvo, nenapraviteľná bezmocnosť.“

Francúzska autorka v útlej knihe predstavuje príbeh o večne nespokojnej mladej generácii a prírode, ktorá je silnejšia ako akékoľvek odhodlanie.

3. André Aciman: Daj mi tvoje meno

Taliansko so svojimi skrytými námestiami aj letnými diskotékami pre sezónnych návštevníkov je dejiskom prvej a zároveň osudovej lásky 17-ročného Elia k 24-ročnému Oliverovi. Americký autor ich vzájomnú príťažlivosť opisuje stroho a veľmi úsporne, veď základom knihy je jeden vzťah odohrávajúci sa počas jedného leta. Ich pomer je však natoľko intenzívny, že určí všetko ostatné.

„To, ako žiješ, je tvoja vec. No pamätaj si, tieto telá a srdcia máme iba raz. Väčšina z nás si nevie pomôcť a žije, akoby mala dva životy, jeden ako pretvárku, druhý ako akúsi dokončenú verziu, a potom všetky tie verzie medzitým. No máme len jeden a skôr ako sa nazdáš, je srdce vyčerpané, a čo sa týka tela, nastane okamih, keď sa za ním nik ani neobzrie…“

Daj mi tvoje meno (vyd. Slovart 2018) je kniha o túžbe, ktorá síce vzniká v horúcich mesiacoch, ale môže pretrvať aj dávno po lete.

4. Sibylle Berg: Muž spí

Román Muž spí (vyd.  Větrné mlýny 2013) približuje milostný príbeh s postavami bez mena. Pretože ako uvádza nemecká autorka Sibylle Berge, „väčšina toho, čo človek nejako pomenuje, sa začne vzďaľovať“.

Vo svojej knihe opisuje trápenie ženy, ktorá konečne nachádza osudovú lásku, aby o ňu zakrátko prišla. Dej sa odohráva na čínskom ostrove neďaleko Hongkongu, kam sa zaľúbený pár vyberie, no muž tam nečakane zmizne. Celý príbeh kolíše medzi prítomnosťou a minulosťou, a teda životom s ním a bez neho.

„Je to všetko náhoda. Človek si nič nemôže zaslúžiť, dobré správanie nezaručuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie