Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O amerických konzervatívcoch, ktorí prehrali zakaždým, keď urobili zo zákazu interrupcií kľúčovú agendu

V roku 1993 porazil Bill Clinton vo voľbách Georga W. Busha. Foto - TASR/AP
V roku 1993 porazil Bill Clinton vo voľbách Georga W. Busha. Foto – TASR/AP

Na Slovensku sa konzervatívci pokúšajú urobiť z témy interrupcií kľúčový nástroj svojej politiky, ale mali by sa pozrieť na skúsenosti z Ameriky. Tam vedú republikáni zápas o zákaz interrupcií už celé dekády, ale politicky na to doplácajú. Z ich agendy, naopak, ťažia demokrati.

Zatiaľ najvážnejší kandidát do amerických prezidentských volieb za demokratov je je Joe Biden, ktorý pred desiatimi dňami prekvapivo zmenil svoj postoj k interrupciám. Spočiatku totiž súhlasil s tým, aby bolo zakázané hradiť interrupčný zákrok z verejného zdravotného poistenia. Teraz však zmenil názor a trvá na tom, aby to bolo naďalej možné.

Biden tak vychádza v ústrety americkej väčšine a takisto vychádza z historickej skúsenosti, o ktorej píše v denníku The Guardian významná expertka na otázky genderu v americkej politike Nancy L. Cohenová. Jej základná téza znie: kedykoľvek sa v posledných troch dekádach pokúsili republikáni urobiť z interrupcií hlavnú tému volieb, prehrali. Napriek rozšírenej predstave, že táto téma poženie k voľbám najmä priaznivcov radikálnej pravice, v skutočnosti totiž motivuje najmä jej odporcov.

Stalo sa tak napríklad v roku 1992, keď sa rozhorela debata o zákaze interrupcií v súvislosti s obsadením sudcov najvyššieho súdu. Vtedajší – pomerne nepopulárny – prezident George Bush starší sa snažil využiť situáciu a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie