Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Politika je už taká – Kiska chce poraziť Fica, ale zaútočil na liberálov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Kiska úspešne vyvolal dojem veľkej strany 2. Zabudnite na stred, prezident chce konzervatívcov 3. Fico vyhlásil vojnu Čaputovej, aby sa o ňom hovorilo

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon AlexaRSS

1. Kiska úspešne vyvolal dojem veľkej strany

Kiskovi sa začal jeho Deň D nádejne, keď v obklopení zaujímavej skupiny relevantných ľudí vyslal z Banskej Bystrice signál, že ide vytvoriť veľkú stranu, bude sa uchádzať o hlasy nerozhodnutých voličov a hlavný plán je poraziť súčasnú koalíciu spoluprácou s ostatnými opozičnými stranami.

Tento kooperatívny postoj mu vydržal počas celej tlačovky, potom však vyšiel prvý postprezidentský rozhovor a bolo jasné, že Kiska mieri v skutočnosti na striktne konzervatívnych voličov a je pre tento cieľ ochotný urážať tých ostatných.

Veľa čísel, veľká strana? Jednou z prvých Kiskových výziev je už v zárodku odohnať dojem, že sa z veľkého prezidenta stane zo dňa na deň predseda akejsi malej strany. Pravdepodobne preto v pondelok zdôrazňoval, že nejde o „Kiskovu stranu“ ale o veľkú, celoslovenskú stranu, a preto hovoril v číslach – že má 72 špičkových expertov, 125 programových téz, 30-tisíc podporovateľov.

Je možné, že sa mu dojem veľkosti podarilo simulovať, a to aj s podporou efektnej scény a dobrého rétorického výkonu. Napokon, zistíme to podľa toho, či prekoná v najbližšom prieskume jeho strana Za ľudí 6,2-percentnú podporu, ktorú nameral Focus ešte bezmennej strane Andreja Kisku v prvej polovici júna.

Nie Sme rodina. Nová strana logicky nemá program, ktorý by sa dal brať vážne, a tak Kiska zatiaľ predstavil päť priorít, z ktorých každá bola opodstatnená, a žiadna nebola originálna. Ako sľúbil, program a snem strany prídu v septembri.

Naopak, veľmi konkrétny bol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie