Denník N

Kiska prvú tlačovku zvládol dobre, Kollár z nej radosť nemá

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Kiska predstavil svoj tím, ale dnes bolo najzaujímavejšie sledovať, ako mu sadne nová rola.

Kto dúfal, že oddnes bude presne vedieť, čo od strany Andreja Kisku očakávať, asi zostal sklamaný. „Chce pomôcť tejto krajine“, je „pre všetkých“, „zlatý stred“, „vo voľbách nesmieme prísť ani o jeden hlas“ sú totiž heslá, ktoré dokáže z úst vypustiť ktorýkoľvek politik.

Dopĺňali ich všeobecné a viac či menej reálne sľuby o zdravotníctve, školstve, spravodlivosti či vyrovnávaní regionálnych rozdielov. Novinkou je pri Kiskovi to, že on osobne sa zatiaľ najhlasnejšie prihlásil k ochrane životného prostredia, ktorú označil za jednu z piatich priorít budúcej strany.

Ako celok to ideálne sedí k nič nehovoriacemu názvu strany Za ľudí. Ten presne zapadá do populárnej predstavy, že účelom strán nie je mať vyhranený názor, ale získavať hlasy aj napriek tomu, že ho čo najúčinnejšie skrývajú.

Takto zhrnuté to môže vyzerať ako katastrofa. No ak zabudneme na nešťastnú značku, Kiska sa pokúša o založenie stredovej strany, ktorá nechce nikoho uraziť a všetkým chce dať nejaký dôvod voliť ju. To je v poriadku. Aj keď to znamená, že ju nemusí voliť tá časť veriacich, pre ktorých sú interrupcie vražda. Problém môžu mať aj liberáli, pre ktorých sú registrované partnerstvá top prioritou. Kiska dal aj v rozhovore pre Postoj jasne najavo, že je proti a že do kultúrnych vojen on nepôjde. Zodpovedá to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Kiska

Komentáre

Teraz najčítanejšie