Denník N

V najvýchodnejšom nemeckom meste porazil migrant z Rumunska kandidáta krajnej pravice

Octavian Ursu. Foto - CDU
Octavian Ursu. Foto – CDU

Politik z kresťanskodemokratickej únie zvíťazil v miestnych voľbách nad populistom. Pomohli mu politické strany aj umelci z celého sveta.

Na prvý pohľad na tom nebolo nič nezvyčajné. V nedeľných voľbách si obyvatelia východonemeckého mesta Görlitz zvolili za svojho nového starostu konzervatívneho kandidáta Octaviana Ursa. Víťazstvo politika kresťanskodemokratickej únie CDU však vôbec nebolo isté.

Jeho súperom bol totiž Sebastian Wippel z populistickej a krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorý vyhral prvé kolo s veľkým náskokom. To vyvolalo strach medzi odporcami extrémistickej AfD.

Za Goerliwood

Do kampane proti jeho zvoleniu za starostu saského mesta sa zapojili nemeckí aj zahraniční umelci. V otvorenom liste vyzvali obyvateľov Görlitzu, aby kandidátovi AfD nedali svoj hlas.

„Nenechajte sa zmiasť nenávisťou a nepriateľstvom, spormi a marginalizáciou,“ napísali mnohí vrátane nemeckého spisovateľa Bernharda Schlinka, ktorý je autorom knihy Predčítač, alebo britského režiséra Stephena Daldryho, ktorý natočil filmy Hodiny alebo Billy Elliot.

V snahe zabrániť Wippelovmu volebnému víťazstvu sa spojili aj všetky politické strany. Zelení – rovnako ako ľavica – svojho kandidáta z volieb stiahli.

„Bude mať AfD svojho prvého starostu v Nemecku?“ pýtali sa medzitým nemecké denníky.

Pozornosť sa tak upriamovala na mesto s 55-tisíc obyvateľmi, ktoré sa v zahraničí preslávilo vďaka stovkám amerických filmov. Natočili sa tam snímky Nehanební bastardi či Grand Hotel Budapešť a mesto zakrátko získalo prezývku Goerliwood.

Strach vs otvorenosť

Voliči nakoniec ukázali, že mesto, ktoré v druhej svetovej vojne nezbombardovali spojenci, zostáva otvorené cudzincom a odmieta xenofóbiu. Jeho obyvatelia totiž rozhodli o víťazstve Ursa, ktorý do Nemecka prišiel z Rumunska.

Narodil sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie