Denník N

Platiniho zatkli pre škandál, ktorý sa týka aj Sarkozyho, futbal v Katare bol pre Francúzsko biznis

Foto – AP
Foto – AP

V utorok doobeda francúzska protikorupčná polícia v Paríži zadržala a vzala do väzby bývalého legendárneho futbalistu Michela Platiniho, jedného z najlepších hráčov histórie, ktorý sa po skončení kariéry stal funkcionárom a aj prezidentom UEFA, európskej futbalovej federácie.

Podľa francúzskej publikácie Mediapart vyšetrovanie Platiniho prebieha v rámci skúmania podozrení z korupcie spojenej s kontroverzným pridelením svetového šampionátu v roku 2022 Kataru.

Pre Platiniho, o ktorom sa ešte pred pár rokmi hovorilo ako o jednom z najvážnejších kandidátov na post prezidenta FIFA po odchode Seppa Blattera, ide o ďalšie zhoršenie dlhotrvajúceho pádu.

Zatiaľ čo v roku 1984 sa stal národným hrdinom, keď Francúzom deviatimi strelenými gólmi na Eure vybojoval titul majstrov Európy a v rovnakom roku získal aj Zlatú loptu pre najlepšieho hráča sveta, dnes je už jeho reputácia výrazne poškodená.

Chcel byť prezidentom FIFA

Okrem toho, že ho v utorok zadržali, si Platini stále odpykáva 4-ročný zákaz vykonávať akúkoľvek činnosť spojenú s futbalom, ktorý mu FIFA uložila po obvineniach z korupcie a prijatí platby vo výške 1,3 milióna libier od vtedajšieho šéfa FIFA Blattera, pričom Francúz sa vtedy bránil, že išlo o honorár za niekdajšiu prácu poradcu.

Keď sa Platini v roku 2007 stal prezidentom UEFA, spravil niekoľko dôležitých krokov: napríklad rozšíril Euro zo šestnástich účastníkov na 24, či bol pri zavedení systému Financial Fair Play, ktorý mal za cieľ znížiť finančné rozdiely medzi európskymi klubmi – jeho fungovanie je však veľmi zložité, kontroverzné a s diskutabilnou efektivitou.

Uznávaný britský funkcionár David Gill o Platinim pred troma rokmi pre BBC povedal: „Dokázal spojiť kluby a UEFA. Bol inovátorom. Mal vedomosti, myšlienky a osobnosť. V UEFA sa obklopil výnimočnými ľuďmi, a mal skvelé vzťahy s trénermi. Bol taktiež mužom so zmyslom pre humor. Podľa môjho názoru bol excelentným prezidentom UEFA.“ Platini mal obrovské ambície a ešte pred tým, ako sa prevalil spomínaný škandál s platbou od FIFA, deklaroval, že sa bude uchádzať o post prezidenta FIFA.

Namiesto toho však v posledných rokoch pôsobí mimo futbalu a teraz sa bude musieť obhajovať pred francúzskymi úradmi. Okrem neho zadržali aj Sophie Dionovú, bývalú poradkyňu niekdajšieho francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie