Denník N

Útokom proti Čaputovej začína Fico svoj posledný reštart a boj o stratené pozície

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Jedno z poučení z pôsobenia predsedu Smeru je, že politik musí mať profesiu, kam sa môže vrátiť, alebo adekvátnu pozíciu, kam môže ísť po odchode z politiky.

Autor je publicista, v rokoch 2010 až 2012 bol poradcom Ivety Radičovej

Ficov odkaz Zuzane Čaputovej týkajúci sa ústavných sudcov je útokom proti prezidentke až na druhom mieste. Na prvom mieste je to odkaz Pellegrinimu i poslancom Smeru a začiatok Ficovho boja o návrat dominantného postavenia v Smere s jasnou mocenskou kontrolou každej situácie.

Snaha byť predsedom Ústavného súdu Ficovi nevyšla, takže dnes mu už môže byť jedno, kto z aktuálnych kandidátov bude či nebude zvolený. Zároveň vie, že Zuzana Čaputová z nekompletného počtu nikoho nevymenuje. Vedel to už prv, než jej cez médiá poslal drzý odkaz.

Bojovať proti prezidentke bude tak či tak. Zuzana Čaputová sa musí pripraviť na to, že bude terčom, do ktorého bude poslanec Fico páliť svoj nazhromaždený hnev a nespracované frustrácie. Vyvolávanie konfliktov bude pre neho zároveň prostriedkom na mocenské vymedzenie sa (o to viac, že predseda vlády sa aspoň v tejto fáze snaží byť voči prezidentke ústretový, čím sa v konečnom dôsledku vymedzuje voči Ficovi). Čaputovej reakcia hneď v prvom konflikte s Ficom bola brilantná.

Pre poslanca Fica je tu posledná príležitosť. Čas na neľútostný boj o návrat a stratené pozície.

Predseda Smeru vie, že do volieb ho oligarchia aj štruktúry potrebujú na čele strany, ale po voľbách môže nastať posun. Nesmelá vzbura v časti Smeru bola zažehnaná tak rýchlo, ako sa objavila, no pre Fica je to vážny signál: v strane je nebezpečná rozbuška, potenciál, ktorý síce môže navonok bagatelizovať, no časom ho môže Pellegrini šikovne využiť.

Možno

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Teraz najčítanejšie