Denník N

Odkaz MMŠ: O neznámych dejinách Afriky, kde bola počas nášho stredoveku vyspelá civilizácia

Abu Bakr prichádza do Mediny. Foto - Wikimedia
Abu Bakr prichádza do Mediny. Foto – Wikimedia

Najzaujímavejšie na africkej histórii v súvislosti s otrokárstvom je to, že africké štáty dlho úspešne odolávali náporu belochov, ktorí chceli chytať otrokov na ich území.

Západ sa vždy pozeral na Afriku ako na kontinent bez histórie, obývaný nahými kanibalmi. Voltaire o Afričanoch vyhlásil, že „jedného dňa sa tieto zvieratá naučia obrábať pôdu“, ale ešte to chce čas. Podobne zmýšľajú o Afrike aj dnešní západní politici, ešte aj francúzsky prezident Emmanuel Macron v roku 2017 vyhlásil, že výzva pre Afriku je „civilizačná“.

Ani so západnými historikmi to nebolo oveľa lepšie – väčšinou vnímali Afriku cez otroctvo, ktoré sa stalo hanbou Západu. Tento obraz Afriky bez vlastných dejín sa našťastie mení, píše Howard W. French v magazíne The New York Review of Books. Nedávno vyšlo niekoľko dôležitých kníh, ktoré spracúvajú africké dejiny, a z nich vyplýva, že v skutočnosti boli africké kráľovstvá v čase európskeho stredoveku veľmi vyspelé.

Sahara bola plná karaván, ktoré smerovali do arabských zemí a z afrického stredozemia privážali zlato a iné suroviny. Aj otroctvo poznali Afričania dávno pred príchodom belochov. Islamský Egypt a kresťanská Núbia sa už v 7. storočí sporili o to, že egyptskí otroci utekali do Núbie za slobodou a podľa Egypta tým Núbia porušovala dohody o vzájomnom vydávaní otrokov. O 1200 rokov neskôr vyvolal podobný spor občiansku vojnu medzi americkým Severom a Juhom.

Kráľovstvo Abu Bakra II. na počiatku 14. storočia bolo také bohaté, že kráľ sa rozhodol vyslať dvesto lodí na more, aby pátrali „po limitoch Atlantiku“, teda takmer 200 rokov pred Kolumbom. Vrátila sa len jedna loď, a tak sa vydal na cestu sám Abu Bakr II. s dvomi tisíckami lodí. Nevrátila sa žiadna.

Jeho následník Mansa Musa bol vtedy považovaný za najbohatšieho človeka na svete. Keď prišiel navštíviť Káhiru, v jeho sprievode bolo 10-tisíc sluhov a 14-tisíc otrokýň pre jeho vlastnú potrebu, so sebou mal armádu so silou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie