Denník N

7 dobrých správ: V Stupave otvorili bezobalový obchod aj opravovňu vecí, aby učili ľudí produkovať menej odpadu

Bezobalový obchod v Stupave. Foto – FOTOroko
Bezobalový obchod v Stupave. Foto – FOTOroko

V Británii zakázali stereotypy v reklame, gondoly v Benátkach vyrábajú dve sestry a vo Veľkej Fatre sa podarila adopcia medvieďaťa.

1. Potápači čistili dno oceánu

Neďaleko pláži Deerfield na Floride sa 633 potápačov pustilo do čistenia morského dna, čím prekonali svetový rekord. Viedol ich Michael Empric z Guinnesových svetových rekordov, pod ktorého dohľadom sa rozdelili do skupín a pod vodou museli ostať aspoň 15 minút, aby sa to počítalo.

Medzi potápačmi bola aj 13-ročná Dahlia Bolinová, ktorá z dna vylovila kovovú ceduľu s varovaním pre lode. „Bola na konci móla, asi v hĺbke 20 stôp, v podstate zahrabaná v piesku,“ povedala podľa Independent. „Tam dole je kopa ťažkých rybárskych závaží, ale väčšinou sú tam naozaj krásne ryby.“

Konkrétne množstvo vyloveného odpadu ešte nie je známe, podľa novín Sun-Sentinel potápači v mori vyzbierali viac ako 725 kilogramov rybárskych závaží, a prekonali tak predošlý rekord z Egypta, kde 614 potápačov čistilo Červené more pred štyrmi rokmi.

2. V Británii zakázali stereotypy v reklame

Británia zakázala používanie rodových stereotypov v reklame, ktoré môžu spôsobiť škodu alebo všeobecné pohoršenie. V Spojenom kráľovstve by sa tak v televízii nemali zobrazovať muži, ktorí sú neschopní urobiť základné práce v domácnosti, alebo ženy, ktoré len varia alebo upratujú.

„Zistili sme, že niektoré stvárnenia v reklamách môžu časom obmedzovať potenciál ľudí,“ povedal podľa agentúry AP Guy Parker z Britskej rady pre reklamu.

Tá rovnako uviedla, že jej cieľom nie je zakázať všetky rodové stereotypy v reklame, ale len tie, ktoré môžu byť škodlivé a môžu tak prispievať k nerovnosti v spoločnosti.

Zákaz sa tak vzťahuje na scény, v ktorých žena upratuje, kým muž si na gauči číta noviny, alebo žena, ktorá nevie zaparkovať.

3. Gondoly vyrábajú už aj ženy

Gondoly sú súčasťou Benátok asi ako Námestie svätého Marka. Patria k mestu už vyše 700 rokov, pričom sa mu venujú výlučne muži. Teraz sa to mení vďaka sestrám Elene a Elisabette Tramontinovým, ktoré túto tradíciu prebrali po svojom otcovi, legendárnom výrobcovi gondol.

„Sme prvé ženy na svete, ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

7 dobrých správ

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie