Denník N

V iPhone je asi 75 chemických prvkov, o viaceré z nich zvedú Čína a USA veľké boje

Prvky vzácnych zemín vo forme svojich oxidov. Od čierneho vzadu v smere hodinových ručičiek – prazeodým, cér, lantán, neodým, samárium a gadolínium. Foto – Wikimedia Commons/Peggy Greb, Ministerstvo poľnohospodárstva USA
Prvky vzácnych zemín vo forme svojich oxidov. Od čierneho vzadu v smere hodinových ručičiek – prazeodým, cér, lantán, neodým, samárium a gadolínium. Foto – Wikimedia Commons/Peggy Greb, Ministerstvo poľnohospodárstva USA

Čína má pri dobývaní vzácnych prvkov oproti Západu konkurenčnú výhodu, ktorá spočíva v ľahostajnosti k bezpečnosti pracovníkov a k budúcej ekologickej záťaži.

Moderné technológie sa nezaobídu bez sedemnástich nie veľmi známych kovov. Ich takmer výhradným producentom je dnes Čína. Môže ich použiť ako obchodnú zbraň proti Západu? Áno, ale nezíska tým toľko, ako by sa mohlo zdať.

Anglicky sa im hovorí „rare earths„, teda vzácne zeminy, a to je zle hneď dvakrát. Nie sú to zeminy (nech už si pod tým slovom predstavujeme čokoľvek) a nie sú nijako zvlášť vzácne.

Termín používaný v Česku – kovy vzácnych zemín – je správny aspoň spolovice. Väčšina z nich patrí, exaktne povedané, do skupiny lantanoidov, teda prvkov, ktoré v Mendelejevovej periodickej tabuľke nasledujú za lantánom. K nim sa pridávajú ešte ďalšie dva – skandium a ytrium –, pretože majú podobné vlastnosti.

V slovenčine ich najčastejšie nazývame prvky vzácnych zemín.

Materiály 21. storočia

Všetkých sedemnásť prvkov, ktoré do tejto skupiny radíme, je skutočne kovmi. Väčšinou sa podobajú striebru – či už vonkajším vzhľadom, alebo tým, že sú mäkké a ťažné. Sú však asi o tretinu ľahšie ako striebro, no nie zase úplne ľahké, ako napríklad hliník – hustotou sa podobajú zhruba železu.

Niektoré z nich môžete vidieť len v sklenenej nádobe, ponorené v oleji – na vzduchu by okamžite zoxidovali, v jednom či dvoch prípadoch dokonca vzplanuli (horenie je to isté, čo oxidácia, len prebieha rýchlejšie). Iné odolávajú vzduchu i vode.

Takmer všetky sú nesmierne užitočné pre svoje prekvapivé a unikátne vlastnosti – či už v čistej forme, alebo v zlúčeninách: dokážu zásadne zmeniť vlastnosti zliatin, slúžia ako katalyzátory, robia sa z nich extrémne silné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie