Denník N

Režisérka Zuzana Límová: Všetci musíme pochopiť, že na pôrode záleží

V spolupráci s expertkami na pôrodníctvo a dojčenie pripravuje turné pre vysoké školy.

Hoci sa u nás ročne narodí 55-tisíc detí, ešte nedávno nepatrilo pôrodníctvo k témam večerných správ. Zmenilo sa to aj vďaka dokumentárnemu filmu Medzi nami, ktorý pred tromi rokmi natočila režisérka Zuzana Límová. Dnes spolu s expertkami na pôrodníctvo a dojčenie pripravuje turné pre vysoké školy. Podporiť ho môžete aj vy prostredníctvom kampane na portáli StartLab.

Film ukazuje každodennú rutinu v slovenských pôrodniciach a dáva priestor matkám, aby sa podelili o svoje skúsenosti. Po svojom uvedení vyvolal obrovskú verejnú diskusiu o právach žien a detí pri pôrode.

Verejnosť šokoval najmä rozhovor s pôrodníkom, ktorý sa chváli, ako prefackal rodičku, či zábery na mladého lekára, zašívajúceho ženu bez dostatočnej anestézie. Ombudsmanka Mária Patakyová označila takéto konanie za neľudské zaobchádzanie až mučenie.

Od svojho uvedenia sa film Medzi nami premietal v mnohých krajinách, vrátane Mexika či Južnej Afriky, uviedli ho festivaly, konferencia pôrodných asistentiek aj fakulty v rôznych krajinách. Ďalšie vysoké školy chce Zuzana Límová osloviť prostredníctvom diskusií s odborníčkami.

„Je nesmierne dôležité, aby aj mladšie generácie pochopili, že na pôrode záleží,” vysvetľuje. „Pôrod nie je len jeden deň v živote ženy. Má vplyv na fungovanie celej rodiny aj celej spoločnosti,” pripomína režisérka. Potvrdzujú to aj štúdie, zdravie v dospelosti, schopnosť vytvárať harmonické vzťahy či odolávať stresu vzniká už v pôrodnici.

So študentkami a študentmi medicíny, práva, žurnalistiky či pôrodnej asistencie chce režisérka hovoriť o tom, ako by v pôrodniciach mala vyzerať dobrá prax, čo znamená informovaný súhlas alebo ako pristupovať k citlivým témam v médiách.

Turné sa zúčastnia expertky z rôznych oblastí, s ktorými dlhodobo spolupracuje: ľudskoprávna aktivistka Zuzana Krišková, právnička Janka Debrecéniová, antropologička Zuzana Pešťanská a laktačná poradkyňa Andrea Poloková.

Počet diskusií, ktoré zrealizujú, však závisí od podpory verejnosti. Kampaň na platforme StartLab môžete podporiť do nedele 23. júna.

Súčasťou projektu #naporodezalezi je aj vzdelávací seriál o dobrej praxi. Obsahuje ukážky z filmu, ku ktorým je odborný komentár. Minulý rok ho publikoval aj Denník N a dodnes ho videlo viac ako 100-tisíc ľudí po celom svete.

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie