Denník N

Kočnerovo komando sa stretávalo s policajným viceprezidentom Málikom: Z Kriaka som znechutený

Jaroslav Málik. Foto - TASR
Jaroslav Málik. Foto – TASR

Polícia preveruje kontakty ľudí, ktorí sledovali Jána Kuciaka a ďalších novinárov, s bývalým policajným viceprezidentom. Jednému z nich daroval aj plaketu. Jaroslav Malík hovorí, že o sledovaní nevedel a Kočner naňho útočil cez jemu blízke novinárky.

Miroslav Kriak, Štefan Mlynarčík a Juraj Škrip sa v čase, keď pre Mariana Kočnera sledovali novinárov, stretávali s prvým policajným viceprezidentom Jaroslavom Málikom. Ukázalo to vyšetrovanie Kuciakovej vraždy. Málika už kvôli tomu vypočúvala polícia. Bývalý viceprezident hovorí, že o sledovaní novinárov nevedel a z Kriaka je sklamaný. Jednému z členov sledovacej skupiny, Mlynarčíkovi, daroval Málik aj čestnú plaketu prvého viceprezidenta, ale podľa neho to nič neznamená. Kočner vraj robil aj na ňom a využíval na to Tótha a spriaznených novinárov. Málik bol viceprezidentom od roku 2016, odišiel krátko po vražde Jána Kuciaka v marci 2018. Teraz je policajným pridelencom v Srbsku.

Vyšetrovanie sledovania novinárov ukázalo, že ste boli v kontakte s bývalým pracovníkom Finančnej správy Miroslavom Kriakom, aj policajtom Štefanom Mlynarčíkom, ktorí sledovali novinárov. Aký ste mali vzťah?

Poznám ich. Pána Kriaka lepšie, pána Mlynarčíka len zbežne. Stretávali sme sa veľmi sporadicky, bol som k tomu vypočutý ako svedok. Vylučujem, že by som mal s nimi čokoľvek spoločné. Ďalších pánov, ktorí sú v tejto kauze menovaní, poznám len okrajovo cez osobu Kriaka, ktorého poznám dlhšie.

Stretli ste sa aj s pracovníkom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Škripom, ktorý tiež sledoval novinárov?

Videl som ho v ich spoločnosti. Bola to náhoda, že sme sa videli. Kriak mal svojich priateľov, ja svojich. Nešlo o nič tajné, ani pracovné.

Poznali ste Petra Tótha alebo Mariana Kočnera?

Nikdy som Kočnera nestretol, nevidel, nepísal som si s ním, nekontaktoval sa. Keby také niečo bolo, myslím, že už to niekde je. Petra Tótha poznám z Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov pána Cibulu. Tam som sa s ním zoznámil na nejakom výročí, bol tam účastný aj vtedajší šéf SIS Valko. Tótha som vídaval sporadicky raz za rok, nič som s ním nemal spoločné. Rozumiem, že niekomu by to vyhovovalo, ale toto je vec, ktorá je úplne mimo mňa.

Vedeli ste o tom, že sledujú pre Kočnera novinárov?

Nie som padnutý na hlavu. Samozrejme, že som nemal tušenie.

Ako to hodnotíte?

To, čo som povedal aj vo výpovedi. Že keď som sa o tých veciach dozvedel, tak som bol z nich znechutený, aj sklamaný. Keď sme aj s Kriakom mávali debaty, názorovo sme sa rozchádzali na fungovaní štátu, bezpečnostného aparátu a podobne. On viac schvaľoval vtedajšie vedenie a viete, že ja som sa s nimi nezhodol. Nedokázal som v pozícii, ktorú som mal, ani fungovať. Mal som diametrálne odlišné názory a nedokázal som byť súčasťou toho. My sme sa poznali z minulosti, stretli sme sa na káve, raňajkách. Bolo to kvôli miestu, ktoré sme mali spoločné. Oni často sedeli so svojimi priateľmi, ja so svojimi. Nič za tým nehľadajte. Nikdy by mi ani len nenapadlo, že sa zaoberajú takouto činnosťou. Kriaka som práve že vnímal ako niekoho, kto bol činný v čase únosu mladého Kováča, čo si ja ešte pamätám a vnímal som ho pozitívnejšie. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Marian Kočner

Rozhovory

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko

Teraz najčítanejšie