Denník N

Barcelona nie je Bratislava, tam si históriu vážia

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Veľké mesto potrebuje silnú víziu a plánovanie, aby sa v ňom dobre žilo.

Ako „šéfku trhov” v Starej tržnici ma pozvali na medzinárodnú konferenciu o trhoch do Barcelony. To, že má mesto 43 trhovísk s centrálnou organizáciou, súvisí aj s urbánnou štruktúrou, ktorá bola založená vizionárskym urbánnym plánom z 19. storočia.

„Nová časť“ mimo mestskej bašty je veľký „grid“, ktorý tvoria štvorcové bloky, s občianskym vybavením na prízemí a s veľkým centrálnym trhoviskom v každej štvrti. Už vtedy pochopil inžiniér Ildefons Cerdá, že veľké mesto potrebuje silnú víziu a plánovanie, aby sa v ňom dobre žilo. Barcelona v tom pokračuje. Nielen ako „smart“ mesto s multifunkčnými „superblokmi“, ale aj s kompletnou rekonštrukciou starej infraštruktúry trhovísk.

So skupinou z konferencie sme sa vybrali na prehliadku rekonštruovaných trhovísk. Highlightom dňa bola prehliadka Mercat de San Antoni. Jedno z najväčších trhovísk, funkčné od roku 1882 a prekryté prenádhernou strechou v tvare kríža. Jedno veľké námestie, ktoré je vytvorené namiesto jedného štvorcového bloku. V katalánčine totiž znamená slovo „trh“ presne to isté ako slovo „námestie“ a tržnica sa dá chápať ako námestie so strechou. Stojíme v strede kríža a sme ticho. Celá budova, ktorá je asi sedemkrát väčšia ako bratislavská Stará tržnica, je vyzdvihnutá zo zeme o 180 cm a opiera sa o kovové stĺpy.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie