Denník N

Odmietnutie Istanbulského dohovoru nič nezmenilo, ministerstvá nevedia, čo s ním

Istanbulský dohovor je téma, ktorá Zuzanu Čaputovú ako právničku bude zaujímať. Foto N - Tomáš Benedikovič
Istanbulský dohovor je téma, ktorá Zuzanu Čaputovú ako právničku bude zaujímať. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Minister Lajčák a minister Gál musia dať hlavy dokopy,“ hovorí bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. „Na ich mieste by som, a to myslím ironicky, poďakovala poslancom, za ktorých sú vo vláde, že im urobili takýto hlavybôľ.“

Deň pred druhým kolom prezidentských volieb nebola na Slovensku dôležitejšia politická téma ako Istanbulský dohovor. Práve v ten deň Národná rada prijala uznesenie, ktorým odmietla dohovor zamedzujúci násiliu na ženách.

Kandidát Smeru Maroš Šefčovič dúfal, že ak sa vládnej koalícii podarí dohovor odmietnuť, vo voľbách mu to pomôže získať konzervatívnych kresťanských voličov, ktorí pôvodne volili Štefana Harabina a Mariana Kotlebu. Šefčovič sa dokonca stretol aj s farárom zo Žakoviec, Mariánom Kuffom, ktorý je asi najznámejším a najhlasnejším kritikom Istanbulského dohovoru, a žiadal ho o podporu.

Prezidentom sa Šefčovič nestal a vrátil sa do Bruselu, no ministerstvá sa s odmietnutím medzinárodného dohovoru trápia dodnes. Nikto totiž presne nevie, ako ďalej postupovať.

Navyše, podpis sa spod dohovoru nedá vziať späť, takže každá ďalšia vláda, ktorá by s ratifikáciou nemala problém, sa k zmluve môže opäť prihlásiť.

Ministerstvá nevedia, čo robiť

Po tom, čo 101 poslancov v Národnej rade schválilo uznesenie o odmietnutí dohovoru, mal o tom predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS) informovať vládu. Jeho kancelária tvrdí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Istanbulský dohovor

Slovensko

Teraz najčítanejšie