Denník N

Sulík a Kaliňák sa zhodli chybami a neznalosťou

Aj eurokomisia upozorňuje, že afrických migrantov nemožno generalizovať.

Neobvyklú mieru zhody a vzájomného uznávania argumentov ukázali minister vnútra Robert Kaliňák a europoslanec Richard Sulík v debate O 5 minút 12 o kríze v Stredomorí.

Bola to zhoda nielen v negatívnom postoji k prerozdeleniu utečencov, ale aj v charaktere faktických chýb.

Neznalosť zákona

Minister vnútra prejavil nevedomosť v zákonoch o cudzincoch a žiadateľoch o azyl. V relácii opísal údajne častú situáciu, v ktorej zachytení migranti zavádzajú o svojom veku. S tým podľa Kaliňáka úrady nemôžu nič robiť, a aj pri jednoznačne starších osobách s nimi musia zaobchádzať ako s neplnoletými.

Zákony o azyle a o pobyte cudzincov však jednoznačne určujú postup v sporných prípadoch. Osoby, ktorých plnoletosť je otázna,  sa musia podrobiť lekárskej prehliadke. Kým je vykonaná, s osobou sa zaobchádza ako s plnoletou. V prípade, že prehliadku osoba odmietne, automaticky sa s ňou zaobchádza ako s plnoletou.

„Utečenci so šedivými bradami“, ako ich označil Kaliňák, tak u nás do detskej opatery určite neputujú.

Sulík zrelý na doučenie

Demagogické bolo Sulíkovo zhodnotenie vzdelanostnej úrovne nielen migrantov, ale rovno celej Afriky. Uviedol, že „v Afrike nemajú vysoké školy,… alebo vôbec vzdelávací systém, ktorý by dokázal tých ľudí vzdelávať”. Len Asociácia afrických univerzít zastrešuje takmer tri stovky univerzít, pričom 64 z nich je v severnej Afrike.

V Líbyi, ktorú Sulík spomínal ako jednu z problematických krajín, je takmer 20 univerzít. Univerzita v Káhire patrí napríklad do top 500 univerzít sveta a Marocká univerzita je vôbec najstaršou kontinuálne fungujúcou univerzitou na svete.

Nekorektné je však najmä Sulíkovo zovšeobecňovanie pri kontinente s 54 štátmi a s rozlohou takmer sedemkrát väčšou než EÚ. Značné rozdiely sú aj medzi krajinami, z ktorých do EÚ prúdi najviac migrantov.

Gramotnosť sa v týchto krajinách pohybuje na úrovni 68 až 91 percent a rozdiely sú aj v ďalších ukazovateľoch vo vzdelaní a kvalifikácii. Aj Európska komisia upozorňuje, že nie je nemožné generalizovať afrických migrantov v Európe z hľadiska ich pracovných výhľadov a výsledkov.

Milióny hore, dole

Obaja diskutujúci chybovali vo výrokoch o agentúre na ochranu hraníc Frontex. Podľa Kaliňáka sa rozpočet agentúry v posledných rokoch znižuje, a podľa Sulíka dosahuje až 300 miliónov eur ročne. Netrafil sa však ani jeden.

Rozpočet Frontex na rok 2015 v skutočnosti predstavuje približne 114 miliónov a od roku 2012 má rastúci trend. Rozpočet agentúry neklesá ani po jeho prepočte ako podiel z celého rozpočtu EÚ, ktorý predstavuje 0,07 percent z ročného balíka Únie.

Richard Sulík a Robert Kaliňák sa zhodli v negatívnom postoji k možnému prerozdeľovaniu utečencov. Problémom však je, ak vrcholoví politici svoje argumenty zakladajú na nekorektnom zovšeobecňovaní, preháňaní, strašení či dokonca elementárnej neznalosti.

Autorka je analytička Inštitútu SGI, pracuje na projekte Demagog.SK

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie