Denník N

Aký bol prvý počítač Radičovej, Trnku, Trubana a ďalších? (anketa)

Počítač PMD 85. Foto N - Tomáš Benedikovič
Počítač PMD 85. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pre desaťtisíce detí a študentov sa stal prvým osobným počítačom PMD 85. Na ten svoj prvý si pamätáte?

Iveta Radičová, sociologička, bývalá premiérka

Začiatkom osemdesiatych rokov sme získali na Sociologickom ústave SAV počítač SMEP bulharskej výroby, zaberal dve špeciálne zariadené a odhlučnené miestnosti, nesmeli sme sa ho dotýkať, obsluhu mal na starosti pracovník ústavu. Zadania na výpočty schvaľoval vedúci a riaditeľ. V lete sme nepočítali – bolo teplo aj počítaču, zahrieval sa a nepracoval.

Začiatkom 90. rokov som si priviezla svoj vlastný počítač, Erikson zo Švédska a kúpila som si softvér na spracovanie štatistických dát SPSS – Special Package for Social Sciences, na jeho kúpu som si musela požičať. Licenciu mám aktualizovanú dodnes.

Béla Bugár, predseda strany Most-Híd

Keď som sa prvý raz dostal k počítaču, mohol som mať asi štyridsať rokov. Pár rokov nato som sa na ňom naučil robiť všetko, čo som ako poslanec potreboval. To bol taký laptop v úvodzovkách. Mohol mať asi tri a pol kila. Pre mladých je to možnože aj trocha čudné, lebo sa dá povedať, že sa s počítačmi stretávajú už od škôlky. V škole sme počítač mali aj my, ale to bol ešte taký starý, ktorý dierkoval kartičky, takže to bolo niečo úplne iné.

Miroslav Trnka, Eset

Prvý počítač som mal okolo roku 1980, bol to Sinclair ZX80. Na tú dobu to bol skvelý kúsok. Hoci na Západe, kde môj otec emigroval pred komunistami a poslal mi ho, to bol počítač s cenou pod 100 dolárov – u nás ste ho v bazáre mohli získať iba za vyše stotisíc korún. RAMka mala iba dva kilobajty a ROMka štyri. Potom som si ju rozšíril až na 16 kilobajtov, čo bolo na ten čas neuveriteľné množstvo. Veľkou výhodou tohto počítača bolo, že sa k nemu dal pripojiť magnetofón a televízor, vtedy, samozrejme, čiernobiely. Veľmi sa na ňom nedala programovať grafika a hry. Napriek tomu naňho spomínam rád.

Michal Truban, Websupport

Prvý počítač, ku ktorému som sa dostal, bolo ATARI (presný typ už neviem), bol na kazety a hrával som sa na ňom iba hry.

Šimon Šicko, Pixel Federation

Môj prvý počítač bola hracia konzola Colleco Vision v roku 1985. Bol to môj prvý dotyk so svetom počítačov. Neskutočne ma zaujímalo, ako je možné urobiť vlastnú hru. Žiaľ, na tomto type konzoly nebol development jednoduchý. Naozaj skutočný dotyk so svetom počítačov preto prišiel až v roku 1987 so značkou ZX Spectrum, kde už sa cez programovací jazyk Basic dali skúšať drobné veci. Fascinácia svetom počítačov a možnosťami IT mi zostali, počítačové hry tvorím dodnes.

Radoslav Procházka, predseda strany Sieť

Úplne prvý bol na gymnáziu, čiže nie môj, ale školský. Tuším, že Attari, operačný systém T602. Môj prvý vlastný počítač bol notebook Toshiba. Bol drahý, ťažký a veľa krochkal pri zapínaní a vypínaní. Mal som ho rád, až kým mi po niekoľkých rokoch nezačal samovoľne zmazávať celé desiatky strán prekladov. Ale zarobil na seba a dodnes leží urazený niekde v pivnici.

Peter Pellegrini, predseda Národnej rady, Smer

Neodpovedal.

Juraj Andraščík, Functu

Prvý počítač som dostal ako trojročný, bol to ATARI 800xe. Tešil som sa už len z toho, že tam blikal kurzor a bolo tam napísané, že „Ready”. Dalo sa s tým kadejako experimentovať. Už ako sedemročný som na ňom programoval textové logické hry. Mal som ho až dovtedy, kým neprišla éra výkonnejších 386 a 486. Mal som vtedy deväť alebo desať rokov.

Veronika Pizano, Piano Media

Bol to Acer, ktorému už po roku odišla baterka, a vydržala som s ním tri roky, ale potom som rýchlo zutekala k MacBooku, lebo som už windows nenávidela.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie