Denník N

Armstrong bol inteligentný, Sagan je odzbrojujúci, hovorí fotografka z Tour

Foto – archív Markéty Navrátilovej
Foto – archív Markéty Navrátilovej

MARKÉTA NAVRÁTILOVÁ bola nádejnou tenistkou, ale pre zranenie musela so športovou kariérou skončiť. Začala s fotografovaním a 25-krát absolvovala kompletnú Tour de France. Dlhé roky bola jedinou ženou, ktorá najslávnejšie preteky fotila z motorky.

Akú má pozícia na motorke v rámci Tour de France prestíž? Je to to najviac, čo tam môže fotograf dosiahnuť?

Myslím si, že áno. Je to privilegovaná pozícia, po ktorej všetci túžia. Motorka je ako fotoaparát, je to nástroj, vďaka ktorému máte možnosť tvoriť fotografie, ktoré chcete. Pokiaľ preteky absolvujete v aute, vidíte štart, jedno miesto z etapy a možno cieľ. Je to veľmi limitované a pokyny na pohyb áut sú navyše prísnejšie. Motorka je v tomto privilegovaná.

Robili ste túto prácu, lebo vás bavila cyklistika alebo skôr samotná fotografia?

Som určite druhý prípad. Vždy som mala radšej fotografovanie než cyklistiku. Na Tour som sa prvý raz dostala v roku 1992, keď som práve prestala pre zdravotné problémy hrať tenis. Otec bol veľkým fanúšikom cyklistiky a osobností ako Jacques Anquetil a Eddy Merckx a vydával v Česku dva cyklistické časopisy. Získať akreditáciu v tom období nebolo zložité, tak o ňu spolu so súčasným vydavateľom časopisu Velo požiadali a vzali ma so sebou. V podstate som s fotografovaním začala na Tour de France.

Ktorí cyklisti vás ako fotografku najviac zaujali?

Prirodzene, mám rada českých cyklistov a Petra Sagana. Vždy som mala aj mám rada Lancea Armstronga, s ktorým som prežila všetky jeho účasti na Tour de France. Fotila som však aj iné preteky, napríklad Fabian Cancellara bol tiež pán cyklista.

Čím vás upútal Sagan?

V prvom rade je to úžasný cyklista, jeden z najlepších, akí kedy pretekali. Je nesmierne šikovný na bicykli a páči sa mi, ako pri cyklistike premýšľa. Páči sa mi, akú má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História Tour de France

Peter Sagan

Rozhovory

Tour de France

Teraz najčítanejšie