Denník N

Nové konce – Hra o tróny, Černobyľ, August 1968 a Andrej Danko

Autor je dramatik

Posledné mesiace sa vyplavila vlna nových koncov. Najprv diváci Hry o tróny spísali petíciu za nový koniec kultového seriálu, pretože starý sa im nepáči. Či seriál naozaj vo finále upadol, neviem. Pred dvoma rokmi som si na jeden prázdninový dúšok pozrel šesť sérií a bol som nadšený. Teraz to tuším nedopozerám, aby som nebol sklamaný, súc naveky odsúdeným nevedieť, kto prežil a kto nie. Účastníkom petície je asi jasné, že nič sa pretáčať nebude, lebo k právu autorov patrí, žiaľ, aj právo pokašľať koniec, ale skúsili to.

Čosi o novom konci sa šepká aj po skvelom seriáli Černobyľ. Postsovietskym turbo kapitalistom sa nepáči vyznenie a tamtamy hovoria, že sa uvažuje o novom seriáli s novým koncom, kde výbuch reaktora nespôsobí nezvládnutý experiment, za ktorým stoja neskúsení operátori, ale americký agent zákernej CIA. Verím, že je to len hoax, pretože miera strápnenia tohto produktu by sa vyrovnala miere utajovanej radiácie, ktorou jadroví operátori zamorili okolie a z ktorej som si časť zlízol ako ostatní občania Československa počas prvého mája 1986, ktorý som trávil v ešte existujúcom Lunaparku Petržalka a priľahlých stánkoch s tekutými euforizátormi.

Neuveriteľne drzá snaha o prepísanie najdlhšieho seriálu v domácej histórii – s názvom „Dočasný pobyt sovietskych vojsk na území ČSSR“ – prišla z úst tuším ruských komunistov. Aj tí si prajú nový koniec, pri ktorom by sa okupácia z augusta 1968 zmenila na záchranu pred prevratom a hrdinskí vojaci Sovietskej armády by už neboli okupanti, ale osloboditelia a dostali by tak vyšší dôchodok, lebo v auguste 1968 nás vlastne zachraňovali a ďalších štyridsať rokov tu len udržiavali mier.

Ďalší nový koniec si praje neúspešný prezidentský kandidát Harabin, ktorý podľa vzoru všetkých odmietnutých a porazených z verejných obstarávaní, čo ich len všade máme, protestuje a píše sťažnosti, no, chvalabohu, nikoho to nezaujíma.

A najnovší nový, no veľmi krátky koniec si napísal pri inaugurácii Zuzany Čaputovej náš šesťminútový prezident Danko, ten, čo obiehal blok a brzdil za rohom, aby jeho limuzína antiprotokolárne zaflekovala pred starým SND ako posledná, lebo čestnej stráži má predsa veliť kapitán. Oblieva ma hrôza. Kto mal tých šesť minút v rukách náš jadrový kufrík?

Nedá sa nič robiť. Staré dobré konce sú proste najlepšie, aj keď občas nie sú najlepšie.

Teraz najčítanejšie