Denník N

Francúzsko žije absurdným prípadom. Dovolenkári sa sťažujú, že kohút Maurice nahlas kikiríka

Ilustračné foto - archív N
Ilustračné foto – archív N

Manželský pár, ktorý na vidieku trávi pár týždňov v roku, vyvolal celonárodný spor o to, aké hluky môže vydávať dedina.

Maurice je najznámejším kohútom vo Francúzsku a stal sa tiež symbolom boja medzi tými, pre ktorých je francúzsky vidiek len kulisou pre príjemnú dovolenku, a tými, ktorí tam naozaj aj žijú.

Kohúta Mauricea a jeho majiteľku zažalovali susedia, ktorým sa nepáči jeho hlasné a hlavne skoré ranné kikiríkanie. Podľa páru na dôchodku robí zviera veľký hluk a pravidelne ich budí. Sú to však len sezónni návštevníci, ktorí do francúzskej dediny Saint-Pierre-d’Oléron na ostrove Oléron prichádzajú len na niekoľko týždňov do roka.

Sťažnosť susedov sa Mauriceova majiteľka Corine Fesseauová pokúsila zmierniť tým, že ho zavierala do kurníka až do pol deviatej ráno.

„Nemôžem urobiť viac,“ povedala Fesseauová pre portál 20minutes.fr. „Skutočný problém bol ten, že som šla za všetkými susedmi a nikto sa nesťažoval.“

Ani zatváranie kohúta však situáciu nezlepšilo a nakoniec prípad skončil na súde s dôvodom „narušovania susedského súžitia“ a s jediným cieľom – kohúta odstrániť.

„Musíme sa snažiť pochopiť a dospieť k priateľskému urovnaniu, pretože je to len susedský spor, ktorých tu máme veľmi veľa,“ povedal podľa Le Monde advokát sťažovateľov Vincent Huberdeau.

Medzitým podpísalo petíciu na ochranu kohúta Mauricea viac ako 80-tisíc Francúzov. Podporila ju aj nadácia herečky Brigitte Bardot.

Celonárodná kauza

Prípad Maurice sa stal pre mnohých francúzskych starostov celonárodnou kauzou, pretože spustil veľkú diskusiu o ochrane vidieka. Za posledné roky sa totiž

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie