Denník N

Mentor: Kým ženy sa posunuli dopredu, muži zostali v stredoveku a sú absolútne stratení

Peter Podlesný. Foto - archív P. P.
Peter Podlesný. Foto – archív P. P.

„Niekto si možno myslí, že chcem nastoliť patriarchát, ale nie je to tak. Pre mňa je primárne, aby tu nejakí muži vôbec boli,“ hovorí silovo-kondičný tréner a mentor Peter Podlesný.

Na konferenciách často vystupujete so sekerou v rukách. Kde ju máte dnes?

Zostala doma. Popravde, už ju treba trochu nabrúsiť.

Má to byť nejaký symbol mužskosti?

Sekera je iba symbol, ktorý mi akosi sedí k chlapovi. No zároveň je to nástroj, s ktorým som sa naučil pracovať. Lebo nestačí ukazovať symboly, muž potrebuje skutočne ovládať niečo rukami.

Ja sa to snažím vyvážiť. Nielen hovorím mužom, ako by to v ich živote malo byť, ale snažím sa to posunúť z roviny ideálov do praxe. Viem rúbať drevo a viem hovoriť o tom, čo je dôležité.

Myslíte si, že aj v dnešnej dobe je pre muža nevyhnutná tá fyzická sila? Nepresvedčili nás posledné desaťročia o tom, že je to už prekonaná predstava?

Mužná sila je podľa mňa stále jednou z kľúčových vlastností. To, ako sa k tejto idei postavíme, je už druhá vec. No som si istý, že aj v dnešnej dobe je veľmi dôležité ukázať mužnú silu tým, ktorí idú za nami, našim synom.

Mužná sila je dôležitá pre mňa ako muža, aby som vedel, kým som, je to jeden z atribútov. A v druhom pláne je dôležitá pre toho, kto ide za mnou. No neberiem to ako cieľ či ideál, ku ktorému sa snažíme dospieť. Je to o hľadaní a práci na sebe.

Ako vyzeralo to vaše hľadanie?

Samozrejme, aj ja som už ako tínedžer bol presvedčený, že som muž. Začalo sa to tým, že som mal veľké ego, mal som pocit, ako všetko v pohode zvládam, až do tragickej udalosti,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie