Denník N

Sonda do duše mileniála: nespokojný takmer so všetkým

Román Hodinky od Ašera vyšiel v českom vydavateľstve Paseka.
Román Hodinky od Ašera vyšiel v českom vydavateľstve Paseka.

Kniha Hodinky od Ašera je o súčasných tridsiatnikoch a ich bežnom trápení a frustrácii zo života.

Nezažili vojnu a možno boli vychovaní k viere, že z nich raz budú milionári alebo hviezdy. Namiesto toho sa utápajú vo večnej nespokojnosti so svojím životom, píše Chuck Palahniuk vo svojej knihe Klub bitkárov.

Na svoj vek sú vyspelejší ako predošlé generácie, ale za to sú nestabilnejší. Sú otvorenejší, ale zároveň ľahko ovplyvniteľní. Zaujímajú sa o spoločnosť, ľudské aj zvieracie práva a samozrejme o politiku. Sú kritickejší ako ich rodičia, ale na druhej strane omnoho povrchnejší. Keď k tomu pridáme ešte obdobie ich narodenia ohraničené rokmi 1984 až 2004, z rovnice nám jednoducho vyplynie, že ide o mileniálov.

Ľudia okolo tridsiatky patria medzi najskúmanejšiu generáciu všetkých čias, a to hlavne preto, že budúci rok budú tvoriť tretinu svetovej pracovnej sily. Nevenujú sa im len výskumy, súčasní tridsiatnici sú stále častejšie postavami románov, v ktorých riešia svoju nekonečnú frustráciu a každodenné dilemy.

Vlani k sa k tejto skupine kníh pridal aj román českej autorky Zuzany Dostálovej s názvom Hodinky od Ašera (vyd. Paseka, 2018).

Záleží na láske?

Helena a Olina budú mať čoskoro tridsať rokov a ani jedna nemá partnera. Žijú v prenajatých bytoch, večer si líhajú do prázdnej postele a zobúdzajú sa s nechuťou.

Občas sa jedna druhej posťažuje, ale tam sa ich rozhovory končia. Ani s matkami si veľmi nerozumejú, nestretávajú sa s nimi, odmietajú akýkoľvek kontakt.

„Vzala ju za chladnú ruku. Nedržala ju takto niekoľko rokov. Vlastne by aj rada, lenže či to tak šlo? Kedy a kde? Ako dieťa jej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knižné recenzie

Teraz najčítanejšie