Denník N

Tréner zlatých hokejbalistov: Demitra hral naplno aj s nami, po zápase chodil spať (+ podcast)

Majster sveta Mojmír Hojer. Foto - Samuel Hojer
Majster sveta Mojmír Hojer. Foto – Samuel Hojer

Mojmír Hojer pôvodne nemal byť na hokejbalových majstrovstvách sveta trénerom Slovenska, napokon však domáci tím priviedol k zlatu. Zaskakoval za svojho dobrého priateľa Dušana Danka, ktorý v máji podľahol vážnej chorobe. Zomrel vo veku 37 rokov.

Pre Danka to mala byť prvá sezóna v pozícii trénera seniorov. Prichádzal po úspechoch s výberom do dvadsať rokov, dvakrát s ním vyhral majstrovstvá sveta. Seniorský tím prebral v septembri 2018.

„Keď sa začal zhoršovať jeho zdravotný stav, vyhodnotilo sa to tak, že by bolo fajn, keby som doplnil dvojicu Danko – Marián Gregorík a na šampionát v Košiciach by sme išli traja. Choroba napokon nabrala veľmi dramatický spád a zostali sme bez Dušana dvaja,“ hovorí Hojer v rozhovore pre Denník N.

S Dankom sa poznal a priatelil 15 rokov. „Nebol som spolutrénerom, ale všetko so mnou riešil, bol som in,“ vysvetľuje, prečo voľba prebrať tím padla naňho.

V priamom prenose RTVS venoval triumf vo finále práve Dankovi. „Nebol tam fyzicky, ale keď som cítil problém, obracal som sa naňho, aby nám pomohol. A ono mi to aj vychádzalo. Takže tam v podstate s nami bol,“ hovorí Hojer.

Hokejbalový boom

Slováci vo finálovom zápase zdolali Fínov 4:3, sledovala to zaplnená Steel aréna. Osemtisícová hala bola naplnená do troch štvrtín. Počas šampionátu sa začalo hovoriť o hokejbalovom boome.

„Spočiatku chodilo na naše zápasy tisíc či dvetisíc ľudí. Na zápas v skupine s Čechmi (Slováci prehrali 1:2, pozn. redakcie) už prišlo štyritisíc fanúšikov,“ vracia sa k uplynulému týždňu tréner našej reprezentácie.

„Atmosféra bola elektrizujúca. Na štvrťfinále (proti Taliansku, Slováci vyhrali 3:2, pozn. redakcie) prišlo menej divákov, ale na semifinále proti Kanade (víťazstvo 6:1) sa vrátili a na finále ich už bolo viac ako 6-tisíc.“

Práve po finálovom zápase prišiel jeden z najpamätnejších momentov šampionátu. Hala skandovala „suomi“, čo je názov Fínska vo fínčine.

V tej istej hale pritom fanúšikovia len pred mesiacom na hokejovom šampionáte vypískali kanadskú hymnu. Stalo sa to po zápase základnej skupiny, v ktorom Slováci podľahli súperovi gólom z posledných sekúnd.

„Ešte aj teraz mám z toho zimomriavky. Vzniklo to spontánne,“ hovorí Hojer.

„Diváci boli frustrovaní zo semifinále, v ktorom sa kanadskí hokejbalisti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokejbal

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie