Denník N

Babiš vie, že sa nepotrebuje očistiť. Stačí mu, ak si dostatok voličov kúpi

Andrej Babiš. Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Andrej Babiš. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Je jedno, že ja kradnem z verejného, veď vy dostanete tiež svoj podiel, hovorí český premiér svojim verným. Od Orbána sa naučil, že ich nemusí byť väčšina.

Diskusia českých poslancov pred hlasovaním o nedôvere vláde väčšinou pôsobila dojmom, ako keby obe strany ani nesedeli v rovnakej miestnosti na rovnakom zasadaní parlamentu. Jeden o koze, druhý o voze.
Opozícia hovorila najmä o tom, že premiér kradne alebo je aspoň podozrivý z rozkrádania verejných peňazí a z podvodných praktík, že je neustále v zjavnom konflikte záujmov a že takýto človek krajinu nemôže viesť.

Babiš a jeho podporovatelia sa podstatou sporu, etickým a právnym problémom súčasného premiéra, príliš nezaťažovali, prípadne ho úplne ignorovali. Snažili sa hovoriť len o tom, ako krajina rozkvitá, že sa všetci majú čoraz lepšie a že to všetko je iba zásluha súčasnej vlády.

Chceli voličov presvedčiť, že sa tento raj na Zemi oplývajúci hojnosťou sociálnych dávok a nízkou nezamestnanosťou určite skončí, ak Babišova vláda a najmä premiér padnú. Opozícii stále dookola vyčítali, že chce zo sebeckých politických dôvodov a v snahe získať moc ohroziť prosperitu a stabilitu Českej republiky.

Človek by očakával, že sa premiér a spol. budú snažiť najviac dokazovať, že obvinenia voči Babišovi sú nepodložené. To však bol v ich argumentácii len vedľajší, skoro nepodstatný moment. A nielen preto, lebo sa snažili odviesť pozornosť od opozičnej kritiky, ktorá v parlamente zaznievala.

Babiša, samozrejme, obvinenia znepokojujú – v trestnoprávnej rovine. Pokiaľ sa mu nepodarí zlomiť nezávislosť prokuratúry a justície (na čom už dlhšie pracuje), môže skutočne skončiť za mrežami. Nijako mimoriadne ho však neznepokojujú politicky. Vie totiž, že neznepokojujú ani tú časť voličstva,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Komentáre

Teraz najčítanejšie