Denník N

Oravec zo Zelenej školy: Máme vlastné Grety Thunbergové, len im chýba sebavedomie

Juraj Oravec. Foto N - Tomáš Benedikovič
Juraj Oravec. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak je ekologické hnutie mladých módny trend, buďme radi, že tu dnes máme práve tento trend, hovorí Juraj Oravec, manažér programu Zelená škola.

Program Zelená škola funguje už štrnásť rokov. Postrehli ste tento rok, keď v Európe aj na Slovensku prebiehali klimatické štrajky mládeže, väčší záujem o účasť vo vašom projekte?

Prihlasovať sa dá až do konca školského roka, čiže presný počet budeme vedieť o pár dní, no faktom je, že počet zapojených škôl nám permanentne stúpa. Pred pätnástimi rokmi sme začínali s pilotnými pár desiatkami škôl, tento rok ich máme 345. Máme školy, ktoré sú v programe celých štrnásť rokov a už majú toľko skúseností, že keď k nim pošleme nejakú mladú konzultantku, niekedy sa tam aj celkom zapotí.

No mám pocit, že stúpa nielen počet zapojených škôl, ale aj kvalita realizovaných aktivít. Aj my sa na rôznych situáciách učíme, akým spôsobom podať školám informácie a metodické usmernenia tak, aby dosahovali čo najlepšie výsledky.

Dnes už sa environmentálna výchova a ochrana životného prostredia na školách netočí len okolo toho, že poďme zachrániť nejaké mačiatko. Nemusí ísť o také prvoplánové ciele, aby sme dokázali deti zaujať. Ekologické témy sú dnes naozaj chytľavé a keď sú nimi deti skutočne zaujaté, potom sa nám s nimi aj oveľa ľahšie pracuje.

Prečo pred pätnástimi-dvadsiatimi rokmi ekológia mladých ešte veľmi netrápia?

Súviselo to podľa mňa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Rozhovory

Príroda, Slovensko

Teraz najčítanejšie