Denník N

Každý ministerkin deň vo funkcii znamená pre krajinu hospodárske aj morálne škody

Ilustrácia - Fedor Pichanič
Ilustrácia – Fedor Pichanič

Britské deti zmúdreli aj vďaka Shakespearovi. Našim žiakom by mohol pomôcť Hviezdoslav, ale dobrovoľne sme sa ho vzdali.

Autor je vedec

Podľa výsledkov medzinárodnej štúdie PISA preukazujú školopovinní žiaci na Slovensku dlhodobo podpriemerné výsledky vo všetkých sledovaných oblastiach, teda v matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti. A zvýrazňujú sa aj regionálne rozdiely v rámci samotného Slovenska. Jedným slovom – hlúpneme. Prečo je to tak? Hviezdoslav sa raz posťažoval:

„A slovenská tvrdá pôda drobno skvitá, šťúple klasí; sej len do nej, čo sa oddá. Túžiť možno, ale škoda od nej žiadať ananasy.“

Tie verše vyznievajú pesimisticky. Ako keby sme tu u nás na Slovensku boli predurčení pestovať len nenáročné plodiny a o ušľachtilejších plodoch môžeme len snívať. Ako keby tá naša pôda navždy určila naše miesto v dejinách. Miesto v strede Európy, v kraji zo všetkých najkrajšom, kde nažíva prostý ľud, nie veľmi vzdelaný, ale zasa mozoľnatý. Ale pozor! nie my, to tá drsná kamenistá pôda je vinná. A komu sa to tu nepáči, nech si ide za lepšou, úrodnejšou do sveta.

Ale vo svete je aj tvrdšia pôda ako tá naša, napríklad v Škandinávii, a človek ju predsa dokázal obrobiť. Prečo chodiť za pôdou do sveta, keď si doma môžeme skultivovať svoju vlastnú? Alebo inak, lebo Hviezdoslav svoje Stesky isto nepísal pre záhradkárov: prečo chodiť za vzdelaním do sveta, keď aj naše školy by mohli vychovávať rozhľadených ľudí? Veď Fínsko sa v rámci tej istej medzinárodnej štúdie dlhodobo pohybuje na špici. Hviezdoslav však správne pokračuje:

„Ba i ohník tleje v hrudi, koľký vôkol snáh-prác zápal. Horéb? — och, hej, vatru zbudí; no od dychu chladných ľudí dosť že i ten neodkapal…“

Takže ani nie tak pôda, ako skôr tí, čo sú k nej sami ľahostajní a iným ju bránia skultivovať, sú príčinou nášho postavenia.

Nedávno sa médiami prevalil prípad, keď učiteľ gymnázia na sociálnej sieti v kontakte so žiačkami povedzme, že presne nedodržal „netiketu“ – to jest súhrn zásad slušného správania na internete –, a riaditeľka školy sa ho zastala, kým, naopak, žiačky skritizovala. Mnohých to pobúrilo. Ale nemá nás čo prekvapovať ani poburovať. Táto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie