Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: SIS nenašla po Sorosovi ani stopy, zato Ruskom sa to v jej správe nečakane hemží

1. Rusko na Slovensku verbuje agentov na najvyšších miestach. 2. Premiérovo letné posolstvo: Keď sa raz Fico vzdá bez boja, rád ho vymením. 3. Duo Danko/Blaha posúva hranice nemožného.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanAmazon Alexa RSS

1. Rusko na Slovensku verbuje agentov na najvyšších miestach

Na jar 2018 Robert Fico konšpiroval, ako Andrej Kiska vo Washingtone chystal jeho pád s Georgeom Sorosom. V júni 2019 Slovenská informačná služba vydala každoročnú správu, v ktorej sa meno Soros vyskytuje presne v nula prípadoch. Nespomínajú sa v nej ani dlažobné kocky či čokoľvek iné, čo by súviselo s odstúpením expremiéra alebo protestmi Za slušné Slovensko.

Civilná tajná služba teda nepriamo vraví, že Fico je spolu s celou dezinformačnou scénou klamár, a potvrdila občiansky charakter protestov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Niežeby to bolo prekvapenie, ale je fajn mať to oficiálne potvrdené tajnou službou riadenou nominantom SNS.

Kuciakovo meno sa v správe spomína len raz. To keď služba referuje o medzinárodnej spolupráci na vyšetrení vraždy.

Zverejnená časť správy je stále menej odvážna ako v prípade českej BIS, ale posun k otvorenosti je na slovenské pomery badateľný. Špeciálne v časti o vonkajšom ohrození a Rusku. To sa v správe za rok 2017 spomínalo 12-krát, v aktuálnej 39-krát. Ešte zaujímavejší ako posun v kvantite je zmena v obsahu.

Dve najzaujímavejšie pasáže sú ako šité na predsedu parlamentu Danka. Jediná otázka pri ňom je, či sa v Kremli museli snažiť, aby ho získali, alebo ho dostali zadarmo.

Prvá:

„Činnosť ruských spravodajských služieb bola namierená proti chráneným záujmom SR ako člena EÚ a NATO. Príslušníci ruských spravodajských služieb, pôsobiaci na území SR prevažne pod diplomatickým krytím, sa snažili o získavanie spolupracovníkov v ústredných orgánoch štátnej správy, bezpečnostných zložkách a v oblasti energetiky a obrany. O SR prejavovali záujem aj spravodajské služby Číny. Išlo najmä o získavanie informácií z oblasti informačných a telekomunikačných technológií.“

Druhá:

„V SR Ruská federácia vyvíjala aktivity, ktoré boli primárne zamerané na udržiavanie sympatií slovenskej verejnosti voči Rusku, jeho kultúre a politike a na oslabenie síl otvorene skeptických či kritických voči Rusku. Ruská strana sa tiež usilovala vyvolať dojem pred vlastným domácim a aj zahraničným publikom, že SR je blízkym spojencom Ruska, ktorý ako člen NATO a EÚ rešpektuje a chápe ruské záujmy.“

Čo to znamená

Podľa SIS sa Putinov režim snaží na Slovensku získavať agentov medzi politikmi, úradníkmi aj v armáde. Dôkazom je okrem tejto správy aj vyhostenie ruského diplomata v novembri 2018.

Druhá pasáž zas hovorí o tom, že aj voči Slovensku Rusko vedie hybridnú vojnu, hoci SIS tvrdí, že nie až takú intenzívnu ako proti iným krajinám EÚ a NATO.

Andrejovi Dankovi to, samozrejme, nezabráni v ďalšej servilnej návšteve v Moskve.

2. Premiérovo letné posolstvo: Keď sa raz Fico vzdá bez boja, rád ho vymením

Peter Pellegrini bol pred letom naposledy u Branislava Závodského v Exprese. Keďže teraz bude s čerstvým pilotným preukazom dva mesiace lietať po Slovensku (naozaj), bola to na niekoľko týždňov možno posledná šanca dostať z neho nejaký ucelenejší obraz o vlastnej politickej budúcnosti.

Jeho viac či menej podprahový odkaz už dlhšie znie – som čestný muž, ale nechcú mi dovoliť preukázať moje schopnosti naplno.

V piatok sa to opakovalo napríklad pri téme nezvolenia kandidátov na ústavných sudcov, keď Pellegrini vravel, ako ho to trápi, ale „poslanci to majú v rukách a ja s tým neviem nič urobiť“. Alebo pri expresnom prijatí zmeny financovania politických strán opäť: „Rozhodli o tom politické strany.“ Akoby nebol podpredsedom ten najsilnejšej.

Pri tejto téme síce aspoň dal najavo, že s výsledkom súhlasí, ale zodpovednosť za potenciálne rizikové rozhodnutie opäť presúval na iných.

O Ficovi to najdôležitejšie

Od predsedu vlády a najmocnejšieho človeka v štáte je to alibistické až zbabelé. No Pellegrinimu táto taktika vychádza vynikajúco, preto je najpopulárnejší spomedzi všetkých politikov na Slovensku. Dokonca aj medzi voličmi Smeru už má lepšie postavenie ako predseda strany.

A čo hovoril o ňom? To najdôležitejšie z celej relácie, hoci

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie